POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marszałek Sejmu: Radykalna opozycja złamała Regulamin Sejmu i Kodeks Karny

Radykalne ugrupowania opozycyjne przekroczyły granicę, złamały Regulamin Sejmu i Kodeks karny; uważam, że prokuratura z urzędu powinna przeanalizować zachowania tych posłów i rozpocząć formalne kroki – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas wywiadu w TVP Info.

Pytany o obecną sytuację w Sejmie mówił: – Wyobrażam sobie opozycję normalną, która stosuje metody demokratyczne, która podporządkowuje się przepisom wewnętrznym, Regulaminowi Sejmu i w ten sposób działa. Tak działało PiS przez ostatnie osiem lat, byliśmy opozycją bardzo nieelegancko traktowaną.

– W tej sytuacji – mówił marszałek Sejmu – uważam, że te ugrupowania opozycyjne radykalne,  przekroczyły granicę, złamały Regulamin Sejmu, a także Kodeks karny. To jest dylemat – czy Kancelaria Sejmu, marszałek Sejmu powinni oficjalnie wystąpić do prokuratury w tej sprawie. Do tej pory, jak sobie przypominam, w żadnej kadencji takich działań nie było. Nie chciałbym wprowadzać precedensu. Sprawa jest moim zdaniem otwarta. Uważam, że prokuratura z urzędu powinna przeanalizować te zachowania tych posłów i rozpocząć formalne kroki.

– Z formalnego punktu widzenia poprzednie posiedzenie Sejmu zostało zakończone. Ustawy zostały uchwalone. W środę rozpoczniemy następne, posiedzenie Sejmu.  Nie ma żadnej formalnej podstawy do podważania tej decyzji.

Marszałek Sejmu, pytany przez red. Skowrońskiego, czy brał pod uwagę użycie Straży Marszałkowskiej 16 grudnia mówił: – Miałem taką możliwość w głowie. Miałem też w głowie alternatywę zastępczą – mniej emocjonalną. Przeniosłem obrady do innej sali.

– Jeśli chodzi o dziennikarzy, to były propozycje, które zostały przekazane środowisku dziennikarskiemu. I rozpoczęliśmy prace konsultacyjne nad projektem zorganizowania, ucywilizowania obecności i pracy dziennikarzy. [Działania opozycji] to były elementy wielkiej akcji wymierzonej w większość sejmową. Moją intencją było doprowadzenie do standardów europejskich. Jeżeli jacyś dziennikarze idą za posłem aż do toalety, to czy to jest uczciwe, cywilizowane? Jeżeli dziennikarze potykają się, depczą, to czy to jest cywilizowana praca? Wolałbym, aby polityków nie pytano na korytarzu, tylko w specjalnie wyznaczonym miejscu Chodzi o to, by nie było samowoli i pewnego targowiska. W Wielkiej Brytanii nie ma hydeparku w parlamencie. Mam nadzieję, że posłowie, którzy do tej pory zajmują salę plenarną, zrezygnują z takiej formy protestu; apeluję do nich, by opuścili Sejm i umożliwili przygotowanie sali do obrad. Mam nadzieję, że posłowie, którzy do tej pory zajmują salę plenarną, blokują prace Sejmu, zrezygnują z takiej formy protestu, ponieważ jest to protest niezgodny z przepisami i niezgodny z prawem – powiedział marszałek Kuchciński.

– Dziś projekt budżetu jest w Senacie. Senat w tym tygodniu będzie nad nim pracował, więc jakakolwiek szansa namysłu, by znaleźć receptę jest właśnie w Senacie, a marszałek Senatu zaproponował bardzo dobre rozwiązanie – mówił.

– Apeluję do posłów, by opuścili Sejm, umożliwili przygotowanie sali sejmowej – bo przecież trzeba sprawdzić ją, przygotować, badania pirotechniczne przeprowadzić, BOR musi sprawdzić salę sejmową, żeby dać certyfikat bezpieczeństwa i wówczas będę mógł ogłosić, rozpocząć posiedzenie w sali plenarnej – zakończył marszałek Kuchciński.

15895729_1849077415308479_2200955833512433015_o

https://www.youtube.com/watch?v=34mmW18kJ-8

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści