POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marszałek Sejmu otworzył wystawę poświęconą historii i tradycji narciarstwa w Polsce

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński otworzył wystawę o historii i tradycjach narciarstwa w Polsce. Powstała ona we współpracy Muzeum Ziemi Przemyskiej i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Fotografie i eksponaty pokazują rozwój narciarstwa w Tatrach, Karpatach,  na Kresach Wschodnich. Przedmioty, takie jak wyposażenie alpinistyczne czy  sanki pochodzą z okresu międzywojennego. – Jest to dar, który otrzymaliśmy na wystawę z Piątego Batalionu Strzelców Podhalańskich – mówi dyrektor Muzeum w Przemyślu Jan Jarosz.

– Jeśli spojrzymy na mapę geograficzną, to Przemyśl jest w połowie – między Czarnohorą a Tatrami. Dzisiejsza data jest przez nas wybrana nieprzypadkowo. Mija bowiem 110. rocznica utworzenia we Lwowie Karpackiego Towarzystwa Narciarskiego – powiedział marszałek Sejmu. Nadmienił również, że Towarzystwo znane było z organizowania zawodów i wypraw w Bieszczady i Czarnogórę. Współpracowało z Towarzystwem Tatrzańskim i dało początek innym turystycznym organizacjom, takim jak istniejący do dziś Polski Związek Narciarski.

Marszałek przypomniał, że 31 stycznia mija 150. rocznica urodzin niezwykłego człowieka –  generała Mariusza Zaruskiego – zasłużonego dla Tatr piłsudczyka, niepodległościowca, żeglarza, adiutanta prezydenta, wybitnego taternika, którego Sejm RP upamiętnił uchwałą: Uchwała Sejmu RP

Otwarcie wystawy poprzedziło międzynarodową konferencję pod patronatem przewodniczących państw Grupy Wyszehradzkiej z cyklu Europa Karpat.  – Organizujemy Europę Karpat z ambitnym planem, by była forum wzmacniania i rozwoju współpracy we wszystkich formach aktywności górskiej, także turystycznej.  Dzisiejszy międzynarodowy turniej w narciarstwie alpejskim z udziałem pani premier, marszałka Senatu i wielu obywateli Polski, Ukrainy, Słowacji jest na to najlepszym dowodem – mówił marszałek.  Przekonywał również, że w dobie rywalizacji i wyzwań musimy mówić o naszych krajach dobrze, działać na ich rzecz dobrze, a sporty, takie jak narciarstwo powinny nas łączyć.

Foto: P. Kula, M. Olejnik

1-KU0972881-DSCF0904

Dyrektor Muzeum Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz i dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski

1-DSCF0953

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński

1-KU096725

Premier Beata Szydło i marszałek Senatu Stanisław Karczewski

1-KU096793

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści