POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marszałek Sejmu na IX Forum Europa-Ukraina

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wziął udział w IX Forum Europa-Ukraina, które rozpoczęło się w Łodzi. Niedzielne panele otworzyły trzydniowe wydarzenie, podczas którego swoje stanowiska w sprawie Ukrainy prezentują parlamentarzyści, unijni decydenci, eksperci, biznesmeni. – To forum jest formą podsumowania procesu politycznego, który trwał zbyt długo, z pewnymi trudnościami, ale którego efektem jest stowarzyszenie Unii Europejskiej z Ukrainą – powiedział marszałek Sejmu podczas sesji plenarnej.

Marek Kuchciński mówił o tym, jak  ważna jest wola narodu – bez niej nie byłoby szans na reformy, na modernizację. Zdaniem marszałka Sejmu to właśnie naród, nie politycy, przyczynia się do dobrych zmian. Jak podkreślił, cena tych reform jest olbrzymia i należy się szacunek – nie tylko bohaterom pomarańczowej rewolucji, ale też tym, którzy każdego dnia składają ofiary, dając przykład bohaterstwa. 

W przekonaniu marszałka „kierunek Europa” jest końcem strategii dwuwektorowości Ukrainy, wynikającej z równej odległości od Europy i Rosji. Wyraził nadzieję, że jest to już etap zamknięty.

Marszałek Kuchciński zwrócił uwagę na długi i wymagający proces reform. Przypomniał, że Polska rozpoczęła go w 1991 roku, gdy dzięki działaniom rządu Jana Olszewskiego uniezależniła się od Związku Sowieckiego. Polskie doświadczenie, jak mówił marszałek Sejmu, nakazuje powiedzieć, że cały proces uspołecznienia i reform wymaga wprowadzenia zasady wsłuchiwania się w głos społeczeństwa.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poruszył także kwestie strefy wolnego handlu jako szansy dla gospodarki  i wyzwania dla ukraińskich przedsiębiorców oraz ruchu bezwizowego wiążącego się ze skuteczną walką z korupcją. – Polska z unijnych pieniędzy korzysta w dużym stopniu, co przyczynia się do jej rozwoju – mówił. Zwrócił również uwagę na racjonalne wykorzystywanie funduszy i ich równomierny podział w celu wyrównywania szans i podniesienia poziomu życia w różnych częściach naszego kraju, nie tylko metropoliach.

W swoim wystąpieniu Marek Kuchciński odniósł się także do Europy Narodów. Według marszałka rządy ludu europejskiego są abstraktem, bo zasadnicza polityka dzieje się w państwach, za które Unia nie powinna podejmować decyzji.

W ramach sesji plenarnej Forum Europa-Ukraina głos zabrali również: minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Oksana Syroid, wiceszef Parlamentu Europejskiego Ioan Mircea Pascu oraz przewodniczący parlamentu Gruzji Dawid Usupaszwili. 

Podczas spotkań bilateralnych marszałek Sejmu rozmawiał m.in. z szefem Fundacji „Potomac” Phillipem Karberem z USA, który w trakcie forum wystąpił z prezentacją „Sofistyka konfliktu i gwałt na Ukrainie”. Marek Kuchciński spotkał się także z wiceprzewodniczącym Europarlamentu oraz szefem parlamentu Gruzji.

KA136483

KA136584

KA136420

KA136460

KA136848

KA136912

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści