POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński otworzył wystawę „Dar odzyskanej wolności” w 20. rocznicę wizyty Ojca Świętego w Sejmie

– Dwadzieścia lat temu Jan Paweł II odbył najdłuższą, bo trwającą pięć dni, pielgrzymką do Polski. Odwiedził wówczas 23 miejscowości i przybył do parlamentu. To była pierwsza wizyta Ojca Świętego w dziejach chrześcijaństwa i parlamentaryzmu – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając wystawę. – Zwrócił się do nas, jako przedstawicieli narodu z wezwaniem i troską o pamięć o najważniejszych wartościach, jakie przyświecają nam, gdy podnosimy rękę i składamy nasze przyrzeczenia poselskie i senatorskie – komu służymy i dlaczego… Zachęcam, byśmy razem przekazywali dobrą nowinę, dobre myślenie o Polsce, o świecie, o człowieku, a więc myślmy porządnie, mówmy porządnie, czytajmy porządne lektury – zakończył.

Wystawa została zorganizowana przez Bibliotekę Sejmową , a tytuł nawiązuje do przesłania wygłoszonego 11 czerwca 1999 roku na forum Uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów. Papież powiedział wówczas: „Miejsce, w którym się znajdujemy, skłania do głębokiej refleksji nad odpowiedzialnym korzystaniem w życiu publicznym z daru odzyskanej wolności oraz nad potrzebą współpracy na rzecz dobra wspólnego”.

Wybór zdjęciowy ukazać miał nie tylko wizytę Jana Pawła II w gmachu Sejmu, ale także inne miejsca odwiedzone w czasie VII Podróży Apostolskiej do ojczyzny (np. Sandomierz, Kraków, Siedlce, Toruń, Wadowice etc.). Fotografie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Sejmowej oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Na wystawie zaprezentowano także: fotel, na którym zasiadał Jan Paweł II podczas wizyty w Sejmie, nagranie audio-video z przesłania do parlamentarzystów oraz wybór najcenniejszych muzealiów znajdujących się w zbiorach Biblioteki Sejmowej, związanych z postacią Jana Pawła II (np. unikatowe numizmaty rocznicowe; księga z dedykacją papieską; faksymile dokumentów towarzyszących organizacji wizyty).

Wystawie towarzyszy folder okolicznościowy wydany na tę okazję przez Wydawnictwo Sejmowe, w którym znalazł się m.in. zapis przesłania Ojca Świętego do parlamentarzystów.

Uroczysty wernisaż ekspozycji odbył się 12 czerwca. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 17 czerwca.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści