Rada Miasta Przemyśla przyznała marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Za przyjęciem uchwały było 12 radnych, przeciwko 4, jeden wstrzymał się od głosu.
Do przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu wpłynęło pismo członków byłego Obywatelskiego Komitetu „Solidarność” z propozycją wystąpienia z inicjatywą ustawodawczą. „Uznając ogromne zaangażowanie i poświęcenie dla dobra małej i dużej Ojczyzny oraz wieloletnią, sumienną pracę na rzecz regionu, a także wyrażając szacunek dla pełnionej funkcji Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, Rada Miejska w Przemyślu nadaje Panu Markowi Tadeuszowi Kuchcińskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla, wyrażając tym samym podziękowanie za postawę oraz osobisty wkład w promocję swojego miasta na forum krajowym i zagranicznych” – napisał prezydent Przemyśla Robert Choma w projekcie uchwały.
Podczas sesji Rady Miasta prezydent Choma argumentował także, że nadanie tego tytułu marszałkowi Sejmu, drugiej osobie w państwie, rodowitemu mieszkańcowi Przemyśla w 550. rocznicę parlamentaryzmu jest w pełni zasadne.
Również wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz jest zdania, że Marszałek Marek Kuchciński na ten honor zasłużył. – Jest inicjatorem utworzenia w Przemyślu Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej, inicjator uchwalenia Programu Polska Wschodniej, Inicjatorem uchwalenia Programu dla Polski Wschodniej, z którego sfinansowano budowę obwodnicy Przemyśla. W wyniku starań Marka Kuchcińskiego w Przemyślu ma siedzibę Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy i Filia Krajowej Szkoły Skarbowości. Marszałek Sejmu jest także inicjatorem powstania międzynarodowego programu dla Karpat, w tym powstania międzynarodowej trasy Via Carpatia. To jedyny jak dotąd przemyślanin, który zasiadał w prezydium współczesnego nam Sejmu, najpierw jako wicemarszałek, potem marszałek – przekonuje.
W latach 80. Marek Kuchciński organizował w Przemyślu środowisko kultury niezależnej, poza cenzurą wydawał i współredagował kwartalnik „Strych Kulturalny”. Działał w niezależnym ruchu chłopskim – był m.in. członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników. W latach 1983-1989, również poza cenzurą, był współorganizatorem Dni Kultury Chrześcijańskiej w Przemyślu oraz międzynarodowych wystaw plastycznych „Człowiek – Bóg – Świat”. W 1985 r., za działalność opozycyjną, został aresztowany. W 1989 r. był współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w województwie przemyskim. W latach 1990-1992 był członkiem Krajowego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” przy Lechu Wałęsie. W latach 1990-1999 należałem do Porozumienia Centrum i był prezesem Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego, wydawcy m.in. kwartalnika „Spojrzenia Przemyskie”, wiceprezesem rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, przewodniczył radzie programowej Polskiego Radia Rzeszów. W latach 1994–1999 był radnym Przemyśla. W latach 1990 do 1999 należał do Porozumienia Centrum, kierując partią w województwie przemyskim.
Od 1999 do 2001 r. sprawował urząd wicewojewody podkarpackiego. Od 2001 r. posiada mandat posła na Sejm kolejnych kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. 4 sierpnia 2010 r. zostałem wicemarszałkiem Sejmu VI kadencji, zaś 8 listopada 2011 r. – wicemarszałkiem Sejmu VII kadencji. Od 12 listopada 2015 r. jest marszałkiem Sejmu VIII kadencji.
Uchwała
Marszałek Sejmu podczas odsłonięcia pomnika ułana i huzara na pl. Dominikańskim w Przemyślu. Fot. Paweł Kula/ Sejm