POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marszałek Sejmu: Jako parlament włączamy się we wzmacnianie bezpieczeństwa Europy

Bezpieczeństwo zewnętrznych granic Unii Europejskiej było głównym tematem rozmów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z ministrem obrony narodowej Grecji Panosem Kammenosem.

–  Bezpieczeństwo jest słowem kluczem, dotyczącym wszystkich obszarów naszej aktywności, dlatego jako parlament angażujemy się we wzmacnianie bezpieczeństwa. Musimy mieć silną armię oraz nadgonić stracony czas, kiedy byliśmy jednym z elementów komunistycznego świata. Żyliśmy w zonach, nie wolno było przekraczać granic. Skutkiem tego jest zły stan naszej infrastruktury – mówił marszałek. Według Marka Kuchcińskiego fundamentem bezpieczeństwa stanie się nowy szlak komunikacyjny Via Carpatia. – Współpraca od Bałtyku po Grecję jawi się jako obowiązek i będę zachęcał parlamentarzystów do kontaktów z greckimi posłami – powiedział Kuchciński.

–  W ramach NATO należy realizować politykę 360 stopni – podkreślił minister. Przypomniał również słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas wizyty w Grecji powiedział, ze nie ma wolności bez bezpieczeństwa.

– Udało nam się zatrzymać falę migracyjną z Turcji do Grecji – powiedział Kammenos. – Ponadto wydaje się, że wojna w Syrii dobiega końca. W południowej części tworzone są strefy bezpieczeństwa, do których uchodźcy będą mogli wrócić. Gdyby to się udało, moglibyśmy zamknąć bramę, która się otworzyła dla nielegalnych uchodźców – podsumował.

Marszałek podkreślał, że patrzy na Europę w kategoriach łączenia Wschodu z Zachodem. W przypadku naszych państw sprawa jest łatwiejsza, gdyż Polskę i Grecję łączą wspólne wartości i historyczne więzi. Grecja także jako pierwsze państwo uznała Polskę za niepodległą, a w tym roku będziemy obchodzić stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Minister Kammenos przypomniał postać Jerzego Iwanowa-Szajnowicza, który przed egzekucją z rąk Gestapo krzyknął „Niech żyje Grecja, niech żyje Polska”.

fot. Krzysztof Białoskórski/Sejm

KKB_0083 G1 G2

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści