POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marszałek Sejmu: Dywersyfikacja dostaw źródeł energii; gazu i ropy jest dla nas zadaniem pierwszorzędnym

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński spotkał się z emirem Kataru Tamim ibn Hamad al-Thanim. Rozmowy miały charakter gospodarczy i biznesowy, dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa.

– Bezwzględnie dla Polski, jak i dla każdego państwa, sprawy bezpieczeństwa są najważniejsze – powiedział marszałek Sejmu. – Dywersyfikacja dostaw źródeł energii; gazu i ropy jest dla nas zadaniem pierwszorzędnym. Warte poznania są również umiejętności negocjacyjne i umiejętności wykorzystywania przez katarski rząd nowoczesnych technologii. Jest szereg form współpracy, na płaszczyźnie których polscy parlamentarzyści nawiązaliby bliższe kontakty  – mówił.

Polska jest otwarta na współpracę gospodarczą również z krajami spoza Unii Europejskiej, a Katar jest największym dostawcą skroplonego gazu do gazoportu w Świnoujściu. Polski terminal to inwestycja strategiczna, mająca zapewnić energetyczne bezpieczeństwo kraju, zmniejszając również uzależnienie od Rosji. Jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Środkowo-Wschodniej.

Tamim ibn Hamad al-Thani do Polski przybył na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Spotkał się również z premier Beatą Szydło. Między Polską a Katarem podpisano dziś Umowę o współpracy w dziedzinie kultury oraz w dziedzinie nauk medycznych i ochrony zdrowia.

KU132793 KU132668 KU132704

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści