POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marszałek Marek Kuchciński zapalił chanukową świecę w Sejmie

– W Sejmie wspólne świętowanie Chanuki stało się już zwyczajem. Pięknym i jasnym jak to święto rozjaśnione blaskiem chanukowych świec – powiedział marszałek Marek Kuchciński podczas uroczystości zapalenia lampy chanukowej w Sejmie. – Wierzę, że spotkania w Sejmie i Senacie odbywające się od lat w czasie ważnym dla kultury polskiej i żydowskiej świadczą o historycznych bliskich więzach łączących społeczność polską i żydowską zamieszkującą Rzeczpospolitą – mówił.

Chanuka trwa osiem dni i związana jest z rytuałem zapalania świateł. Każdego dnia zapala się po jednej chanukowej świecy. Żydzi świętują na cześć wydarzeń, które nastąpiły po zbezczeszczeniu świątyni w Jerozolimie – jeden dzbanuszek oliwy płonął przez wszystkie osiem dni uroczystości ponownego wyświęcenia świątyni.

W uroczystości wzięli udział także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, izraelski rabin Shalom Dov Ber Stambler – przewodniczący Centrum Żydowskiego Chabad-Lubavich Polska, prof. Szewach Weiss, marszałek senior Kornel Morawiecki, zastępca Szefa Kancelarii Sejmu Adam Podgórski, posłowie, senatorowie oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

– Dziś to światło płynie w świat z serca Polski, z polskiego Sejmu jako symbol jedności ponad podziałami wraz z najlepszymi życzeniami dla obu naszych narodów – powiedział rabin Stambler.

RZ__0991 RZ__1090 (2) RZ__1112 (2) RZ__1140 RZ__1172 RZ__1211 RZ__1359

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści