– Dzisiaj w Sejmie ogłaszamy bardzo ważną decyzję. Przywracamy Polsce dorobek prawny władz naszego państwa, działających w czasie II wojny światowej na emigracji. Zachowujemy w ten sposób ciągłość ustrojową państwowości polskiej – powiedział Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas upublicznienia dzienników urzędowych z lat 1939-1990.
– Dzienniki Ustaw Władz RP na Uchodźstwie z lat 1939-90 i zawarte w nich prawo były skrywane przed Polakami przez 45 lat komunizmu, a następnie pomijane milczeniem przez 27 lat III RP. Dziś stało się jawne i dostępne dla wszystkich Polaków w sejmowej bazie ISAP.
Według marszałka Sejmu to ważny symboliczny znak budowania naszej państwowości na fundamencie Polski niepodległej. Marszałek podkreślał, że Prawa Rzeczypospolitej stanowione przez przedstawicieli Narodu muszą być jawne i powszechnie dostępne. Taka zasada funkcjonuje bowiem w naszym parlamentaryzmie i systemie prawa już od przeszło pół tysiąca lat.
– Upubliczniając dziś historyczne akty normatywne w oficjalnym, prowadzonym obecnie przez Kancelarię Sejmu RP Internetowym Systemie Aktów Prawnych (ISAP), dajemy wyraz generalnej zmianie postrzegania naszej państwowej tożsamości – mówił Kuchciński. – Upubliczniane dziś dzienniki urzędowe i zawarte w nich akty normatywne i inne dokumenty stanowią niezwykle cenne źródło wiedzy o naszej historii. Dzięki temu będą one poszerzać nie tylko wiedzę wszystkich, którzy z baz tych korzystają. Ale będą także kształtować naszą świadomość państwową, której korzenie wyrastać muszą jedynie z prawdziwie suwerennej Polski – wolnego państwa wolnych ludzi – powiedział marszałek Sejmu.
Podczas konferencji marszałkowi towarzyszyła prezes Rady Ministrów Beata Szydło. – To jest bardzo ważny dzień. Dobry moment, abyśmy w przeddzień jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przypomnieli o tym i udostępnili rodakom te działania polskich władz.
Pomysłodawca przedsięwzięcia prof. Jan Majchrowski przypomniał, że plany Stalina obejmowały zajęcie całej Europy Środkowo-Wschodniej, wraz z Polską, a do ich realizacji niezbędne było utworzenie marionetkowego rządu, całkowicie podporządkowanemu ZSRR, nieuznającego tworzonego przez polski rząd na emigracji prawa. W rezultacie równolegle funkcjonowały dwa dzienniki ustaw.
Jan Majchrowski podkreślał, że upublicznienie nie oznacza publikacji. Akty normatywne i inne dokumenty zostały już bowiem opublikowane w danym dzienniku urzędowym wydawanym na uchodźstwie. Ich obecne upublicznienie nie zmienia w niczym ich statusu prawnego, a zatem i dzisiejsza uroczystość nie stanowi jakiejkolwiek zmiany obowiązującego w Polsce prawa.
Obecne upublicznienie dzienników nie zmienia istniejącego stanu prawnego, stanowi jednak wypełnienie bezpodstawnie utrzymywanej luki obejmującej polskie prawodawstwo lat II wojny światowej oraz powojennej aktywności władz RP na uchodźstwie. Nowe wersje wspomnianych systemów informatycznych w sposób klarowny oddzielać będą ten segment od pozostałych aktów normatywnych.
fot. Paweł Kula