POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński upamiętnił posłów II RP w stulecie Sejmu Ustawodawczego

W dniach 20-21 lipca marszałek Sejmu Marek Kuchciński odwiedził groby posłów pochowanych na cmentarzach w Krośnie i Brzyskach w województwie podkarpackim, wybranych do parlamentu w czasach niepodległej II Rzeczpospolitej. W sobotę złożył kwiaty na grobach Jana Stapińskiego, Jędrzeja Krukierka, Wincentego Jabłońskiego i Józefa Jurczyka (Krosno), natomiast w niedzielę uhonorował Jakuba Madeja oraz Jana Madajczyka spoczywających w miejscowości Brzyska.

Po uczczeniu parlamentarzystów okresu międzywojennego Marek Kuchciński przypomniał o obchodzonej w 2019 r. 100. rocznicy Sejmu Ustawodawczego. – Zaleciliśmy wszystkim parlamentarzystom, żeby na swoich terenach opiekowali się grobami posłów, szczególnie Sejmu Ustawodawczego. Tutaj w Krośnie jesteśmy, by upamiętnić tę rocznicę i tych posłów, którzy zasiadali sto lat temu w Sejmie odradzającej się wielkiej Rzeczypospolitej – podkreślił Marszałek Sejmu w rozmowie z dziennikarzami. – Wincenty Jabłoński i Jan Stapiński to wyróżniający się posłowie. Pierwszy to zasłużony działacz społeczny i narodowiec, drugi – przedstawiciel i jeden z twórców Polskiego Stronnictwa Ludowego, pełniący przed I Wojną Światową funkcję prezesa stronnictwa. Wybitni posłowie. Uważamy, że pamięć o dawnych parlamentarzystach to właściwa droga. Powinniśmy działać, myśląc o naszych poprzednikach, którzy zasłużyli się dla dobra Rzeczpospolitej. Należy im się cześć również w czasach współczesnych – dodał marszałek Kuchciński.

Przy składaniu wieńców Marszałkowi Sejmu towarzyszyli również posłowie: Piotr Babinetz i Bogdan Rzońca oraz lokalni samorządowcy.

Pochowany w Krośnie poseł Wincenty Jabłoński był doktorem praw i absolwentem Uniwersytetu Lwowskiego, a także przedsiębiorcą, działaczem społecznym. Przez wiele lat był sędzią, współtworzył też sanockie koło Towarzystwa Szkoły Ludowej. Zanim został wybrany do Sejmu Ustawodawczego, był posłem do austriackiej Rady Państwa i Sejmu Krajowego Galicji. Należał do Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego. W Sejmie 1919-1922 był członkiem Klubu Pracy Konstytucyjnej.

Jan Stapiński w czasach II RP był posłem Sejmu Ustawodawczego i Sejmu II kadencji z okręgów obejmujących Jasło, Krosno i Sanok. Znany jako jeden z twórców i liderów ruchu chłopskiego w Galicji. Odmówił zaangażowania się w budowę prokomunistycznego Stronnictwa Ludowego.

Józef Jurczyk zasiadał w Sejmie III kadencji w latach 1930-1935. Był wieloletnim działaczem samorządowym w powiecie krośnieńskim. Od 1930 poseł BBWR. W czasie okupacji działał w ZWZ. Aresztowany przez gestapo, zmarł po torturach.

Jędrzej Krukierek to związany z Krosnem przemysłowiec, burmistrz oraz działacz społeczny i niepodległościowy. Zrewitalizował i rozwinął uzdrowisko Żegiestów. Poseł BBWR na Sejm II kadencji (1928-1930), również pochowany w Krośnie.

Na cmentarzu w Brzyskach spoczywają posłowie Jan Madejczyk i Jakub Madej. Pierwszy z nich to wieloletni działacz samorządowy i społeczny, zaangażowany w odbudowę niepodległej Polski. Należał do liderów ruchu ludowego. Funkcję posła pełnił w latach 1922-1935. Natomiast Jakub Madej został wybrany do Sejm Ustawodawczego i II kadencji 1928-1930. Znany był jako działacz lewicowego skrzydła ruchu ludowego. Jego politycznym patronem i mentorem był Jan Stapiński.

CIS

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści