POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński podczas kongresu Fideszu: Musimy być filarem europejskiej współpracy państw i narodów

Marek Kuchciński był gościem kongresu węgierskiej partii Fidesz, której szefem ponownie został premier Viktor Orban. Przemówienia wygłosili m.in. Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu, Mihály Varga, minister finansów, Judit Varga, minister sprawiedliwości, Katalin Novák, minister bez teki ds. rodziny, Csaba Dömötör, sekretarz stanu w kancelarii premiera, Tamás Deutsch, poseł do PE, Szilárd Németh, sekretarz stanu w ministerstwie obrony oraz Alpár oraz Viktor Orbán.

         Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych przekazał wyrazy solidarności od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i od premiera Mateusza Morawieckiego.

https://hirtv.hu/ahirtvhirei/eloben-kozvetiti-vasarnap-a-hir-tv-a-fidesz-kongresszust-2531039

Poniżej całe przemówienie:

          W ostatnich latach doświadczamy mocno znaczenia głębokiej przyjaźni polsko-węgierskiej. Występuje ona we wszystkich najważniejszych obszarach: w parlamentach, rządach, samorządach, instytucjach i organizacjach.

          Rozwijamy ją, bo łączy nas wspólnota losów wyrastająca ze wspólnej historii, z podobnej oceny obecnej rzeczywistości politycznej i z podobnej wizji przyszłości Europy.

Podobna ocena rzeczywistości, to nie tylko kwestie nielegalnej migracji i obrony granic. To także podobna ocena kryzysu UE.

Dzisiaj widzimy wyraźnie, że zagrożenie dla UE i suwerenności naszych państw płynie nie tylko ze wschodu, gdzie nasze granice atakuje reżim Łukaszenki inspirowany przez Kreml, który w ten sposób dąży do destabilizacji całej UE. Jest to agresja, wojna hybrydowa.

Ale dajemy radę – bronimy naszej suwerenności. I jesteśmy wdzięczni za solidarność w tej obronie i za poparcie. Tylko działając razem, możemy wygrać i obronić naszą suwerenność.

Zagrożenie płynie także z wewnątrz UE, w postaci narzucania nam modelu superpaństwa z systemami aksjologicznymi nie do przyjęcia. Dlatego odrzucamy politykę ideologicznego monopolu i ujednolicania narodów europejskich. Dla nas wolność narodu i suwerenność państwa jest wartością.

UE potrzebuje pilnych reform, bo inaczej przegra. We wspólnej  Deklaracji nasi przywódcy mówili o współpracy narodów i państw.

Dlatego prezes Jarosław Kaczyński zaprosił do Warszawy w grudniu liderów europejskich partii konserwatywnych i centroprawicowych, aby rozmawiać o nowej wizji Europy i o wspólnej platformie działań, aby UE była silna siłą suwerennych państw.

Panie premierze, pan o tym dobrze wie – że mamy szanse na przedstawienie planu dla odzyskanej przez nas, nowej Europy. Mamy na to szansę. Dzisiaj, dzięki współpracy polsko-węgierskiej i współpracy Grupy wyszehradzkiej Europa Środkowa jest i pozostanie silna.

Dlatego musimy nadal działać wspólnie, musimy być filarem europejskiej współpracy państw i narodów, jak wolni z wolnymi i równi z równymi.

Oczekuje się, że przemówienia wygłoszą: Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu, Mihály Varga, minister finansów, Judit Varga, minister sprawiedliwości, Katalin Novák, minister bez teki ds. rodziny, Csaba Dömötör, sekretarz stanu w kancelarii premiera, Tamás Deutsch, poseł do PE, Szilárd Németh, sekretarz stanu w ministerstwie obrony oraz Alpár Gyopáros, komisarz rządu ds. programu “Węgierska wieś”. Po południu głos zabierze również Viktor Orbán.

Nic o nas bez nas. Polska jest i pozostanie solidarna ze wszystkimi, szczególnie z Węgrami, dla których wolność i demokracja to nie są puste słowa.

Viktor Orbán: Popieramy Polaków i prezesa Kaczyńskiego w reorganizacji europejskiej prawicy
Maciej Szymanowski, Marek Kuchciński, László Kövér, Zsolt Németh
Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści