POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński odsłonił Aleję Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich w Kalwarii Pacławskiej

12 maja o godzinie 11.00 w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla marszałek Sejmu Marek Kuchciński wziął udział w Mszy Świętej, a następnie w uroczystości poświęcenia i odsłonięcia Alei Dębów Pamięci Kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w 1940 r. przez NKWD.

– Bierzemy udział w niezwykłej, bardzo symbolicznej uroczystości. Tak, jak stoimy w miejscu symbolicznym – bo na Drodze Krzyżowej i w miejscu świętym. Na wzgórzu stoi klasztor oo. Franciszkanów z obrazem Matki Boskiej Pacławskiej. Te znaki i symbole bardzo mocno wskazują nieprzemijalność wielu znaczeń i naszego dziedzictwa. Odeszli księża, którzy do końca byli żołnierzami armii polskiej, którzy nieśli pociechę swoim żołnierzom i razem z nimi zostali straceni śmiercią męczeńską Podczas uroczystości otwarcia i poświęcenia Alei Dębów – powiedział Marszałek Sejmu podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Alei.

Liturgia, pod przewodnictwem jego ekscelencji księdza biskupa Adama Szala – pasterza diecezji przemyskiej – była sprawowana w intencji pomordowanych kapelanów katyńskich oraz funkcjonariuszy i pracowników BiOSG (Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej).

W alei zasadzone zostaną 33 dęby, dla każdego z 33 zamordowanych kapelanów. Przy każdym drzewku znajdzie się pamiątkowa tablica. Wśród ofiar represji znaleźli się przedstawiciele różnych religii. Najliczniejszą grupę stanowili księża i klerycy rzymskokatoliccy. Jednak prześladowania dotknęły również duchownych prawosławnych, greckokatolickich i protestanckich. Wśród zamordowanych znalazł się także naczelny rabin Wojska Polskiego – podpułkownik Baruch Steinberg.

Inicjatywa ta została podjęta wspólnie przez Klasztor Znalezienia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Kalwarii Pacławskiej oraz Stowarzyszenie „Pamięć Kapelanów Katyńskich”. Uroczystość została objęta patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Kalwaria Pacławska to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce, określanych również Jerozolimą Wschodu. Została założona w XVII wieku przez wojewodę podolskiego, kasztelana krakowskiego Andrzeja Maksymiliana Fredro. To tutaj trafił cudowny obraz Matki Bożej z Kamieńca Podolskiego, przed którym modlili się m.in.: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski, a wiele lat później również Jan Paweł II. Dlatego miejsce to często jest też nazywane Jasną Górą Podkarpacia.

CIS

fot. Marta Olejnik

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści