POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński oddał hołd w 80. rocznicę śmierci Walerego Sławka – marszałka Sejmu, premiera, żołnierza, przyjaciela Józefa Piłsudskiego

W 80. rocznicę śmierci Walerego Sławka, ps. Gustaw, Marszałek Sejmu Marek Kuchciński odsłonił tablicę poświęconą pułkownikowi, marszałkowi Sejmu, trzykrotnemu premierowi, bliskiemu współpracownikowi marszałka Piłsudskiego, Kawalerowi Orderu Orła Białego i Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Budynek przy ul. Szucha w Warszawie został wybrany nieprzypadkowo. Sławek mieszkał tam i pracował. Człowiek, o którym mówiono, że rozmowa z nim była równoważnikiem dyskusji z Marszałkiem Piłsudskim, należał do organizacji bojowej PPS, był także oficerem Legionów Polskich. Swoje życie poświęcił Ojczyźnie. Odebrał je sobie w nocy z 2 na 3 kwietnia 1939 roku. Komunistom bardzo zależało, by pamięć o nim przepadła wraz z ideą wolności i bezinteresownej służby dla Polski.

Jak zaznaczył Marek Kuchciński – Sławek wychowany był w duchu powstańczego etosu. Należał do pokolenia, które przyniosło Polsce niepodległość. Odrodzonej Rzeczypospolitej służyło wiedzą i doświadczeniem. Dla Walerego Sławka Ojczyzna była dobrem najwyższym, a dbałość o jej pomyślny rozwój wielkim wyzwaniem. Marszałek podkreślał, że pułkownik był jedną z najbardziej znaczących postaci II Rzeczypospolitej. Zdeklarowany państwowiec z wielkim zaangażowaniem wypełniał powierzone obowiązki. Władzę traktował jak misję, którą należy wypełnić z właściwą powagą i wielkim szacunkiem.

Kuchciński przypomniał, że Walery Sławek marzył o Polsce silnej i niezależnej, o Polsce prawa i sprawiedliwego porządku. A teraz możemy śmiało powiedzieć, że tablica upamiętniająca 80. rocznicę tragicznej śmierci Walerego Sławka jest symbolem pamięci o człowieku, który służył Polsce. – Umieszczona w tym szczególnym miejscu tablica jest swoistym pomostem łączącym historię ze współczesnością. W wymowny sposób podkreśla, że Walery Sławek – bojownik o wolność Polski, twórca Legionów, Marszałek Sejmu (22.06.1938-27.11.1938), trzykrotny Premier – jest nie tylko postacią pomnikową, lecz także zwykłym człowiekiem, który żył, pracował i tragicznie zginął w tym budynku – mówił marszałek Sejmu. 

Po uroczystości złożono wieńce na grobie Walerego Sławka na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

tekst/ fot. marta olejnik

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści