POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński: Najważniejsza jest współpraca. Nasze działania kierujemy na usunięcie agresora z granic Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki oraz szef kancelarii premiera minister Marek Kuchciński zainaugurowali pierwsze spotkanie w ramach „Konferencji Warszawskiej – Stałej Roboczej Konferencji Przeglądowej Wsparcia Ukrainy”. Dzięki regularnym spotkaniom w Warszawie, uczestnicy konferencji będą mogli monitorować działania społeczności międzynarodowej na rzecz wsparcia Ukrainy. Na otwarciu wystąpili m.in. ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz oraz przedstawiciel Departamentu Stanu USA Scott Turner, a w organizację konferencji zaangażowało się również Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

– Chcemy skoncentrować się na dwóch zasadniczych tematach. Po pierwsze pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy, a po drugie wsparcie dla państwa ukraińskiego w zakresie utrzymania systemu energetycznego. Zakładamy, że to będą regularne spotkania poświęcone monitorowaniu najważniejszych aspektów wsparcia udzielanego Kijowowi – powiedział Marek Kuchciński. – Społeczność uchodźców liczy dzisiaj miliony ludzi i warto omówić wyzwania, jakie stoją przed nami, żeby zabezpieczyć im jak najlepsze życie tutaj na obczyźnie, ale także pomagać w przygotowaniu ich do powrotu do swoich ojczystych stron – podkreślał szef KPRM.

Drugim tematem omawianym podczas Konferencji Warszawskiej było wsparcie dla państwa ukraińskiego w zakresie utrzymania systemu energetycznego.

– Te dwie kwestie to jedne z przykładów spraw, z którymi trzeba się mierzyć, odkąd Rosja najechała na Ukrainę. Najważniejszą w tej chwili jest współpraca, wspólne działanie i planowanie tego działania, żeby skutecznie, jak najszybciej doprowadzić do tego, żeby na Ukrainie zapanował pokój, żeby agresora usunąć z granic Ukrainy – oświadczył szef KPRM.

Rosyjska strategia, to również walka z ludnością cywilną poprzez pozbawianie jej dostaw prądu, ciepła i wody w warunkach zimy. Społeczność międzynarodowa w swojej odpowiedzi musi podejmować silne i skoordynowane działania. Od początku wojny Polska jest w kontakcie z przedstawicielami ukraińskiego sektora energetycznego. Strona ukraińska otrzymuje od nas niezbędną pomoc w stabilizacji swojego systemu.  

–  Bohaterska walka narodu ukraińskiego, ocaliła nie tylko samą Ukrainę, ale wybudziła wiele państw wolnego świata z geopolitycznej drzemki – podkreślił szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. I dodał: – wojna na Ukrainie, to nie jest dowód siły Rosji. Ta wojna, to próba sił dla Zachodu. Stoimy przed jasnym wyborem: albo zwycięstwo Rosji i klęska Zachodu, albo renesans zachodniej cywilizacji. Bez wsparcia krajów, takich jak Polska, Ukraina już dziś byłaby jedną wielką ruiną.

– Wojna na Ukrainie to nie jest dowód siły Rosji – to próba sił na Zachodzie. Stoimy przed jasnym wyborem – albo zwycięstwo Rosji i klęska Zachodu, albo renesans zachodniej cywilizacji – powiedział premier Morawiecki.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści