POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński: Musimy dbać o pamięć historyczną, o korzenie, ale myśląc o przyszłości

Ponad 2,5 mld zł wsparcia trafi do średnich miast w ramach rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Pakiet wsparcia przedstawił w Przemyślu wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Program obejmie 255 miast. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na pobudzenie inwestycji, rozwój z wykorzystaniem indywidualnych walorów danego regionu.

Na inauguracji obecni byli także marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier Mateusz Morawiecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Marek Kuchciński przekonywał, że Przemyśl jawi się jako miasto, które łączy nie tylko krainy geograficzne, ale także różne inicjatywy na przestrzeni ponad 1000 lat. – Cieszę się, że rząd polski, że minister rozwoju i finansów może ogłosić program dla miast średnich właśnie w Przemyślu, który, patrząc na prawą stronę Wisły, zaliczany jest do miast z największą liczbą zabytków. Drzemie w nich ogromna siła, a my jako naród historyczny musimy dbać o pamięć historyczną, o korzenie, ale myśląc o przyszłości, bo podstawą rozwoju jest gospodarka, finanse. Mam nadzieję, że program spełni nasze oczekiwania – powiedział.

C9M5YiYW0AQO8s2

W maju w Programie Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) planowany jest konkurs dotyczący poprawy środowiska miejskiego w zakresie zdegradowanych obszarów miast z wydzieloną kopertą 100 mln zł dla 255 miast średnich, w tym 50 mln zł dla 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze;

W czerwcu/lipcu w Programie Polska Wschodnia (POPW) planowany jest konkurs z wydzieloną kopertą 60 mln zł dla projektów zlokalizowanych na terenie miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze z obszaru Polski Wschodniej dotyczący wdrażania innowacji przez MŚP;

W październiku w Programie Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) planowany jest konkurs o wartości 15 mln zł dotyczący współpracy ponadnarodowej w obszarze rewitalizacji społecznej dedykowany dla 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze;

Pod koniec roku w Programie Inteligentny Rozwój (POIR) planowany jest konkurs o wartości 400 mln zł dotyczący badań na rynek w całości dedykowany dla projektów realizowanych na terenie 255 miast średnich.

Suma funduszy w krajowych programach operacyjnych w konkursach dedykowanych dla miast średnich w ramach Pakietu, zaplanowanych na najbliższe lata, to prawie 2,5 mld zł, w tym: POWER ok. 970 mln zł, POIR ok 900 mln zł, POIiŚ ok 520 mln zł, POPW ok 60 mln zł.

Fundusz Inwestycji Samorządowych

Innym sposobem wsparcia średnich miast jest wykorzystanie instrumentów innych niż dług lub dotacje, które znajdują się w ofercie Funduszu Inwestycji Samorządowych (FIS), zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju. W ramach Funduszu możliwe jest uzyskanie wsparcia na inwestycje finansowane w całości ze środków krajowych lub zdobycie kapitału na wkład własny do projektów finansowanych ze środków unijnych. Potencjalne obszary wsparcia to: drogi, sektor wodno-kanalizacyjny, gospodarka odpadami, zaopatrzenie w energię oraz gaz, infrastruktura społeczna, rewitalizacja, transport zbiorowy czy ochrona zdrowia.

info: portalsamorzadowy.pl

foto: Michał Mielniczuk UMWP

0914222326A88A067101 20102030405a060710 2101114 2

Pozostałe zdjęcia: Biuro Poselskie Marka Kuchcińskiego w Przemyślu:

DSCN0401 DSCN0404 DSCN0406

 

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści