POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński: Nie możemy sobie pozwolić na to, by w PE reprezentowali nas wyłącznie ci, którzy są skuteczni tylko w kampanii, ale przede wszystkim ci, którzy są kompetentni

– Jesteśmy sercem Europy nie tylko geograficznie. Patrząc z perspektywy ponad dwóch tysięcy lat cywilizacji europejskiej, mówimy o korzeniach, na których wyrosła Unia oparta na wartościach chrześcijańskich, filozofii greckiej i prawie rzymskim. To są odniesienia, które kształtują nasz program i musimy je przypominać – powiedział w Jasionce TVP 3 Rzeszów Marek Kuchciński.

Jednym z punktów europejskiej deklaracji Prawa i Sprawiedliwości jest kwestia bezpieczeństwa – zarówno dotycząca ochrony granic, jak i bezpieczeństwa energetycznego. W kilku punktach eksponowana jest Europa równych szans i rozwój zrównoważony.

– Moim zdaniem powinniśmy jasno mówić: bez Europy solidarnej, opartej na rozwoju zrównoważonym, będziemy żyć w świecie bez równowagi, gdzie silniejsi wykorzystują słabszych – zaznaczył Kuchciński.

Marszałek Sejmu podkreślił, że e Europie ważna jest wspólna polityka rolna; równy dostęp do dóbr i produktów wytwarzanych przez firmy europejskie, ale nie gorszej jakości niż np. w Niemczech czy we Francji. Silna Europa musi być zaś oparta na zasadzie „wolni z wolnymi, równi z równymi”.

Zapytany o 500 plus Marek Kuchciński tłumaczył, że jest to program wzmacniający politykę prorodzinną, nadążający za standardem innych państw UE, jak choćby Szwecja czy Hiszpania. Marszałek odniósł się także do wsparcia rozwoju przedsiębiorczości. – Obniżka podatku od osób prawnych do 9 proc. jest w tych kategoriach największym wydarzeniem w Europie – mówił. Podkreślił też wielkie znaczenie dla wyrównania szans, jakie przyniesie rezygnacja z PIT-u dla ludzi młodych – do 26. roku życia — czy przywrócenie komunikacji, szczególnie na wsi w małych miastach.

Odnosząc się do pytania o podkarpacką listę do PE, zaznaczył, że są na niej najlepsi kandydaci, jak np. Tomasz Poręba, który od wielu lat wykazuje się w PE skutecznością, a lista zaplanowana jest pod kątem promocji tej części Polski w kraju oraz Europie. – Proszę pamiętać, że gdy wchodziliśmy do UE, to ponad 60 proc. uprawnień władz krajowych, w tym Sejmu i Senatu zostało przekazanych Unii Europejskiej. Nie możemy sobie pozwolić na to, by reprezentowali nas tylko ci, którzy są skuteczni w kampanii, ale przede wszystkim ci, którzy są kompetentni – przekonywał marszałek.

wywiad dostępny na: https://rzeszow.tvp.pl/41674201/marek-kuchcinski-marszalek-sejmu-rp

fot. Marta Olejnik/ KSIMG_8037 2IMG_8013

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści