POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński marszałkiem Sejmu VIII kadencji

Posłowie w głosowaniu zdecydowali, że marszałkiem Sejmu VIII kadencji będzie Marek Kuchciński. –Ten wybór traktuję jako zobowiązanie do pracy dla dobra Rzeczypospolitej – powiedział nowo wybrany marszałek, obejmując od marszałka-seniora przewodnictwo w obradach.

Marek Kuchciński podziękował Sejmowi za obdarzenie go zaufaniem. Szczególne podziękowania złożył marszałkowi-seniorowi Kornelowi Morawieckiemu za jego zasługi dla niepodległości Polski. –Jest on Człowiekiem Legendą, Człowiekiem „Solidarności” – podkreślił marszałek Sejmu.

– Obejmując tę godność mam świadomość wagi instytucji Marszałka Sejmu, nie tylko w procesie tworzenia dobrego prawa i spełniania funkcji kontrolnej Izby wobec Rady Ministrów (…) – mówił Marek Kuchciński. Zauważył, że w polskiej tradycji oraz kulturze politycznej Sejm stanowił zawsze forum debaty i sporów. – My, posłowie różnimy się także dzisiaj, ale każdy z nas indywidualnie oraz wszyscy łącznie reprezentujemy naród w całej jego złożoności politycznej – powiedział. Marszałek Kuchciński przypomniał, że obowiązkiem Sejmu jest „przede wszystkim stanowienie prawa dla pożytku wspólnego”. – Sejm nie może stanowić dobrego prawa bez konsultacji i wbrew interesom społecznym – dodał.

– Wypełniając kompetencje Marszałka Sejmu będę stał na straży wolności wypowiedzi posłów, niezależnie od przynależności partyjnej, oraz prawa do debaty między rządzącym obozem a stronnictwami opozycyjnymi – zapewnił marszałek Kuchciński. Podkreślił też, że będzie współpracował z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej i nową Radą Ministrów.

Zgodnie z Regulaminem Sejmu Izba wybiera Marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 230 posłów.

źródło: http://marszalek.sejm.pl/
Fot. Krzysztof Białoskórski

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści