POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Lubaczów: przekazanie kopii sztandaru I Brygady Legionów przez marszałka Sejmu

– Lubaczów staje się dziedzictwem tradycji lwowskiej – powiedział marszałek Sejmu po mszy świętej, która odbyła się  w ramach XVII Narodowego Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” im. ks. kard. Władysława Rubina.

Marszałek mówił także o niezwykłych splotach historii i symbolice, o drodze wyznaczonej przez wielkich Polaków, takich jak Piłsudski czy Dmowski. – W rocznicę stulecia odzyskania niepodległości jesteśmy w podobnej sytuacji jak nasi przodkowie. Sytuacji potrzeby zjednoczenia przed kolejnym zadaniem odbudowy patriotyzmu i wolności, poczucia wspólnoty. Potrzebujemy zjednoczenia wszystkich wokół budowy państwa – silnej, solidarnej i bezpiecznej Polski – powiedział. Podkreślał także, że bez wiary pokoleń Polaków, tych wielkich, i tych nieznanych, nie byłoby sukcesów i zwycięstw. – Dzięki nim jesteśmy Polakami – dumnym, wolnym narodem zamieszkującym własne państwo, naszą Rzeczpospolitą, która rozwija się i umacnia – mówił Marek Kuchciński.

Podczas mszy świętej marszałek przekazał lubaczowskim Strzelcom ufundowaną przez Sejm kopię sztandaru I Brygady Legionów, który na stale zajął miejsce w lubaczowskim sanktuarium. – Wczoraj obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości. 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła z Krakowa Pierwsza Kompania Kadrowa. Tak zaczęła się historia I Brygady Legionów powstałej kilka miesięcy później. To na jej sztandarze, którego kopię przed chwilą poświęcił ksiądz biskup, napisano „Wolny człowiek w wolnej Polsce” oraz „Żołnierz polski przywrócił Polsce cześć” – powiedział marszałek.

Statuetkę „Bogu i Ojczyźnie”, wyróżnienie przyznawane przez organizatorów Festiwalu za wybitne osiągnięcia w krzewieniu kultury polskiej marszałek Sejmu wręczył Adamowi Bujakowi. Artysta fotografik przez lata dokumentował życie i pontyfikat Jana Pawła II. Marszałek zwrócił uwagę na zbieżność daty urodzenia fotografa – 12 maja – z datą, w której żegnaliśmy Józefa Piłsudskiego (zmarł w 1935 roku). Adam Bujak jest laureatem wielu nagród – polskich i zagranicznych, autorem setek albumów, książek, plakatów. W tym roku z rąk Prezydenta RP otrzymał Order Orła Białego.

KU236764 DSCF7327 DSCF7326 KU236646 KU236110 KU236179 KU236395 KU236411 KU236470 KU237094 KU237083DSCF7322-001DSCF7348

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści