POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

List wspomnieniowy o Arnim Wellmanie

     Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Arniego Wellmana, Wiceprezesa UPS i Człowieka, któremu tak wielu ludzi, głównie dzieci i młodzież w różnych częściach świata, tak wiele zawdzięcza.

    Poznaliśmy się w 2005 roku, dzięki Markowi Matraszkowi, gdy Arnie wraz z Przyjaciółmi z UPS przyjechał do Polski rozpatrzyć, którym wiejskim szkołom w okolicach Przemyśla warto pomóc w ich odbudowie, a dzieciom w dostępie do najnowszych narzędzi komunikacji z całym światem. Wybrał dwie szkoły podstawowe w Polsce: w Lipie i w Sierakoścach oraz w Niżankowicach na Ukrainie. Właściwie wybieraliśmy je wspólnie, a pierwszym wyjazdom na Ukrainę towarzyszyły różne niekonwencjonalne przeżycia. 

     W krótkim czasie w tych szkołach uruchomiono nowe pracownie internetowe, wybudowano nowe sale gimnastyczne oraz wyposażono je w różne materiały dydaktyczne. Uruchomiono system stypendiów dla najzdolniejszych uczniów, wspierając ich naukę w liceach i szkołach wyższych.

     Arnie miał niespożyte siły. Bo oprócz najważniejszych spraw znajdował także w krótkich chwilach pobytu w Polsce czas na poznawanie Ziemi Przemyskiej i Bieszczadów. W górach czuł się znakomicie… 

     Do dziś z wielkim sentymentem wspominam Arniego i Jego Przyjaciół, Jego gorący uśmiech i otwarte serce. Odszedł Człowiek Wielki.

 

Wicemarszałek Sejmu RP
Marek Kuchciński


Wellman zmarł 7 października 2015 r.

Arnold F.Wellman – wiceprezes amerykańskiej firmy UPS, filantrop i działacz społeczny, kawaler Orderu Uśmiechu.

Realizowany przez UPS Polska od 2005 roku projekt „Ludzie Ludziom”, miał na celu wsparcie dzieci z podkarpackich wsi Lipa i Sierakośce oraz połączonych z nimi historycznie i etnicznie ukraińskich miejscowości Niżankowice i Golovecko. W ramach udzielonej pomocy sfinansowano i wybudowano 4 nowoczesne sale komputerowe w szkołach, zmodernizowano infrastrukturę szkolną, zakupiono pomoce naukowe, książki i słowniki do bibliotek, wybudowano sale gimnastyczne, sfinansowano dostęp do internetu oraz programy edukacyjne.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści