POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

List marszałka Sejmu skierowany do uczestników uroczystości z okazji Dnia Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej

 Pan Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego

 Pan Mirosław Mac, Wójt Gminy Markowa

Pani Anna Stróż-Pawłowska,Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów

 

 

            Szanowni Państwo,

 

            Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką przypomina nam o naszych rodakach, którzy pragnąc ocalić życie innych, złożyli w ofierze własne. Losy Józefa i Wiktorii Ulmów, zwłaszcza ich męczeńska śmierć wraz z sześciorgiem dzieci, to jeden z wstrząsających przykładów tego niezwykłego poświęcenia, a zarazem wzór człowieczeństwa najszlachetniejszej próby.

            Samarytanie z Markowej z pełną świadomością podejmowanego ryzyka, udzielili schronienia żydowskim rodzinom. Wiedzieli, że za taką pomoc grozi bezwzględna kara – kara śmierci. Złamali nazistowskie nakazy, poszli za głosem sumienia i głęboko zakorzenionych chrześcijańskich wartości.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką stanowią swoisty hołd składany wszystkim, którzy w tak trudnym dla  Polaków i  Żydów czasie udowodnili, iż bez względu na okoliczności i przeciwności losu, zawsze warto być człowiekiem. Naszym obowiązkiem jest nie tylko pamięć o nich – bohaterach czasu Zagłady, ale też o przesłaniu, które płynie z ich niezwykłej postawy.

Dlatego dziękuję organizatorom oraz uczestnikom uroczystości w Markowej za godne upamiętnienie tych, którzy zasłużyli na wyjątkowe miejsce w naszej narodowej świadomości.

Nie  mogąc wziąć udziału w tym podniosłym wydarzeniu, w ten symboliczny sposób łączę się z Państwem, oddając cześć bohaterom.

 

 

                                                                                   Z wyrazami szacunku

 

                                                                                     Marek Kuchciński

 

Muzeum Ulmów w Markowej, fot. Marta OlejnikDSCF3941 2DSCF4253 2DSCF4139-001

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści