Pan Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego
Pan Mirosław Mac, Wójt Gminy Markowa
Pani Anna Stróż-Pawłowska,Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów
Szanowni Państwo,
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką przypomina nam o naszych rodakach, którzy pragnąc ocalić życie innych, złożyli w ofierze własne. Losy Józefa i Wiktorii Ulmów, zwłaszcza ich męczeńska śmierć wraz z sześciorgiem dzieci, to jeden z wstrząsających przykładów tego niezwykłego poświęcenia, a zarazem wzór człowieczeństwa najszlachetniejszej próby.
Samarytanie z Markowej z pełną świadomością podejmowanego ryzyka, udzielili schronienia żydowskim rodzinom. Wiedzieli, że za taką pomoc grozi bezwzględna kara – kara śmierci. Złamali nazistowskie nakazy, poszli za głosem sumienia i głęboko zakorzenionych chrześcijańskich wartości.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką stanowią swoisty hołd składany wszystkim, którzy w tak trudnym dla Polaków i Żydów czasie udowodnili, iż bez względu na okoliczności i przeciwności losu, zawsze warto być człowiekiem. Naszym obowiązkiem jest nie tylko pamięć o nich – bohaterach czasu Zagłady, ale też o przesłaniu, które płynie z ich niezwykłej postawy.
Dlatego dziękuję organizatorom oraz uczestnikom uroczystości w Markowej za godne upamiętnienie tych, którzy zasłużyli na wyjątkowe miejsce w naszej narodowej świadomości.
Nie mogąc wziąć udziału w tym podniosłym wydarzeniu, w ten symboliczny sposób łączę się z Państwem, oddając cześć bohaterom.
Z wyrazami szacunku
Marek Kuchciński