POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Kuchciński o Porozumieniach Ustrzycko-Rzeszowskich: Wielkie zwycięstwo, które obudziło poczucie godności i wiarę we własne siły

W Ustrzykach Dolnych odbyły się uroczystości rocznicowe związane z Porozumieniami Ustrzycko-Rzeszowskimi. Podpisane 20 lutego 1981 roku po strajkach bieszczadzkich rolników Porozumienia miały zapewnić własność do ziemi, respektowanie praw do wolności słowa i sumienia oraz wyrównać rolników indywidualnych ze spółdzielniami i PGR-ami.

– Wszystko zaczęło się tutaj w Ustrzykach. Niezależni przedstawiciele wsi, wspierani przez robotników rozpoczęli strajk, który był tak skuteczny, że wywalczył prawa, których domagaliśmy się wszyscy – powiedział Marek Kuchciński. Marszałek zaznaczył również, że wielkie zwycięstwo obudziło w mieszkańcach Podkarpacia poczucie godności, a także wiarę we własne siły. Ta wiara pozwoliła na kontynuowanie walki z reżimem komunistycznym przez trudne miesiące stanu wojennego i lata późniejsze.

Obchody rozpoczęła msza święta w ustrzyckim kościele, którego budowę zakończono właśnie dzięki naciskom strajkujących rolników na ówczesną władzę. Wzięli w niej udział sygnatariusze Porozumienia, parlamentarzyści i przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych.Zdeterminowanych w walce z komunistycznymi władzami rolników uczczono, składając kwiaty przed pomnikiem walczących za ojczyznę żołnierzy polskich.

Do uczestników uroczystości list skierował m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. W prezydenckim przesłaniu wybrzmiało przekonanie, że tradycyjne wartości i patriotyczne dziedzictwo polskiej wsi składają się na podwaliny naszej narodowej tożsamości i umacniają pomyślny byt Polski niepodległej i sprawiedliwej.

Premier podkreślił, że jako spadkobiercy dziedzictwa bohaterów 1981 roku czujemy się zobowiązani, by strzec polskiej wsi, by bronić polskiej ziemi i skutecznie dbać o interesy polskich rolników w Unii Europejskiej. – Dziś w Europie i na świecie przezwyciężamy skutki kryzysu związanego z covid 19. Zaapelowałem więc do unijnych przywódców o zwiększenie wydatków na Wspólną Politykę Rolną – przekonuje szef rządu.

Prezes Jarosław Kaczyński napisał, że modląc się w intencji Polskich Rolników i Ojczyzny, dziękujemy działaczom niezależnego ruchu chłopskiego za wszystko, co czynili dla sprawy polskiej wolności i niepodległości, dla sprawy polskiej wsi.

Uczestnicy XXXIX rocznicy strajku rolników w Ustrzykach Dolnych oraz podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich podpisali rezolucję, w której zadeklarowali poparcie Andrzeja Dudy na Prezydenta RP. „Stwierdzamy, że kandydatura Prezydenta Andrzeja Dudy spełniać może pokładane nadzieje obrony interesów Polski i dalszego konsekwentnego  budowania ładu społecznego opartego na tradycjach narodowych i niepodległościowych” – napisano. Wyrażono także nadzieję, że prezydent będzie pielęgnował tradycję chrześcijańską oraz zagwarantuje konstytucyjną ochronę ziemi i gospodarstw rodzinnych.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści