POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Kuchciński: Należy wzmocnić Partnerstwo Wschodnie i zatrzymać Nord Stream 2

Pocovidowa Unia nie może sobie pozwolić na kryzys wynikający z rosnącej liczby sceptyków – mówił podczas rozmowy z przewodniczącym komisji spraw zagranicznych Niemiec Marek Kuchciński. – Szukamy recepty, by ją wzmocnić, włączamy się w debatę na temat przyszłości, ale chcemy również być solidarni z krajami spoza UE, poddanymi ingerencji Rosji – przekonywał. Przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych podkreślał konieczność wzmacniania Partnerstwa Wschodniego. – Przewidywalny i bezpieczny sąsiad to także nasze bezpieczeństwo. Siła naszych sąsiadów to również siła UE. Nie możemy udawać, że nie widzimy ingerencji Rosji na Ukrainie czy Białorusi, łamania praw człowieka, zasad demokracji – mówił Kuchciński.

W obliczu coraz większej agresji Rosji szczególnie niepokoją prace nad gazociągiem Nord Stream 2 oraz odstąpienie od sankcji administracji Bidena. Projekt wzmacnia bowiem pozycję Rosji i zagraża bezpieczeństwu Ukrainy. Przeciwnicy NS2 argumentują, że dopóki rosyjski gaz płynie do UE przez Ukrainę, Rosja nie zdobędzie się na eskalację wojny. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa wręcz, że Rosjanie w sprawie NS2 realizują ten sam scenariusz, jaki realizowali przed aneksją Krymu.

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pracuje nad projektem uchwały w sprawie wezwania rządu Republiki Federalnej Niemiec do natychmiastowego zaprzestania budowy gazociągu Nord Stream 2.

W lutym br. przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu przekonywał, że gdyby porozumienie międzynarodowe wykluczyło możliwość wykorzystania gazociągu jako broni geopolitycznej przeciwko państwom Europy Środkowo-Wschodniej, to można by współpracować z Rosją w zakresie polityki energetycznej. Polityk podkreślał, że rząd federalny powinien mieć na uwadze, że Nord Stream 2 dzieli Europę. Projektowi sprzeciwia się również kandydatka na kanclerza Niemiec, przewodnicząca Partii Zielonych. Twierdzi, że system Łukaszenki utrzymuje się przede wszystkim dzięki wsparciu Kremla.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Skip to content