POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Koprzywnica: spotkanie marszałka Sejmu z mieszkańcami w ramach kampanii „Polska jest jedna”

W ramach akcji „Polska jest jedna” Marek Kuchciński spotkał się z mieszkańcami Koprzywnicy. Podkreślał, że w ciągu 2,5 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości udało się wprowadzić zapowiadane w kampanii programy i reformy. Odniósł się także do ogłoszonego niedawno programu premiera Mateusza Morawieckiego, przede wszystkim propozycji pakietu „Dostępność plus”, który przewiduje przeznaczenie w najbliższych latach 23 mld zł na rozwiązania ułatwiające codzienne życie osób niepełnosprawnych i starszych czy rodziców z małymi dziećmi. – Są to propozycje skierowane do uruchomienia różnych działań w architekturze lokalnej, w infrastrukturze – mówił Kuchciński.

Ziemia sandomierska jest jednym z największych producentów i eksporterów jabłek w Polsce. Podczas spotkania z marszałkiem Sejmu mieszkańcy prosili o wsparcie wielowiekowej tradycji sadownictwa. Rozmawiano także o poprawie infrastruktury, rządowym funduszu drogowym – 5 mld złotych, które trafią do samorządów gminnych i powiatowych – na remonty i odbudowę dróg.  Mieszkańcy zainteresowani byli budową mostu na Wiśle, który połączyłby rejon Koprzywnicy z woj. podkarpackim. Marszałek Sejmu zapewniał, że jeśli zostanie udowodniona taka potrzeba, on ją poprze.

Wśród pytań  pojawiły się te o reparacje wojenne. Odnosząc się, marszałek mówił, że Polska jest
jedynym państwem, gdzie otrzymywano odszkodowania nie bezpośrednio od Niemców, ale za pośrednictwem Związku Sowieckiego.  — To nie zostało dopilnowane, zostało w jakiś sposób schowane przed opinią publiczną i teraz musimy ponownie te kwestie wydobywać i dokonywać analizy i oceny, jakie koszty Polska poniosła – mówił Kuchciński.

Odpowiadając na pytania dotyczące protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie, zaznaczył, że jest to grupa osób, która powinna być objęta głównym wsparciem ze strony państwa, tak jak seniorzy czy rodziny wielodzietne. Dodał, że rząd pracuje nad całościowym systemem wsparcia takich osób. Podkreślił też, że jest to bardzo trudna i delikatna sprawa, ponieważ dotyczy osób, które nie powinny być wykorzystywane w żadnym stopniu do walki politycznej.
— Opozycja poprzez różne działania spowodowała, że ta grupa osób, która powinna mieć wsparcie i opiekę ze strony państwa, jest, moim zdaniem, w znacznym stopniu wykorzystywana do walki polityczne. – Ten problem niepełnosprawnych był ukrywany, gdzieś rozmywany, czasami spychany do samorządów. Pieniądze szły za tym w niewystarczających sumach, w związku z tym sytuacja była dość dramatyczna, wiele samorządów nie mogło
sobie poradzić z utrzymaniem placówek zajmujących się wsparciem dla osób niepełnosprawnych – podkreślił Kuchciński.

fot. Michał Jakóbczyk

IMG_9207 IMG_9333 IMG_9400 IMG_9456 Marszałek Kuchciński złożył kwiaty przy murze straceń w Koprzywnicy, gdzie Niemcy rozstrzeliwali członków ruchu oporuIMG_9485 Marek Kuchciński złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w KoprzywnicyIMG_9548 IMG_9598

Marszałek Sejmu otworzył biało-czerwony Bieg Jędrusiów zorganizowany z okazji 100-lecia niepodległości.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści