POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości

Pięć propozycji dla samorządów to kolejne oferty Prawa i Sprawiedliwości po tzw. Piątce Morawieckiego na polepszenie życia Polaków. Podczas Konwencji PiS premier przedstawił program mający na celu także jak najlepszą współpracę między władzą centralną a samorządami:

CIEPŁY DOM. Zaangażowanie w termomodernizację budynków, a także w gospodarkę odpadową. We wrześniu ruszy największy program termomodernizacyjny, który przyniesie realne oszczędności dla obywateli w związku z ogrzewaniem ich domów. Przyczyni się do poprawy jakości powietrza, a tym samym pozytywnie wpłynie na zdrowie Polaków. Właściciele domów będą mogli skorzystać z pożyczek lub dotacji, które wahać się będą od 40 do 90 proc. kosztów inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w rodzinie. Projekt przewiduje obniżenie opłat śmieciowych, jeżeli segregować będziemy odpady komunalne. W związku z tym mają też powstać specjalne programy dla wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych i domów jednorodzinnych. Projekt przewiduje możliwość zwolnienia w części z opłaty śmieciowej, jeżeli właściciel nieruchomości ma przydomowy kompostownik.

DOBRA OKOLICA. Zwiększenie nakładów na domy seniora, a także przeznaczenie 500 mln zł w ciągu kilku lat na budowę placów zabaw dla dzieci, ośrodków sportowych i siłowni plenerowych.

NOWOCZESNA GMINA. Współfinansowanie przez państwo inwestycji w samorządach. Chodzi o budowę chodników i dworców kolejowych. Propozycja zakłada podwojenie funduszy dla gmin, które będą chciały odbudowywać połączenia autobusowe. Budowa ok. 200 nowych dworców kolejowych i remonty starych mają być realizowane w najbliższych latach w ramach przyjętego w 2017 roku Programu Inwestycji Dworcowych, którego koszt to 1 mld zł.

INTERNET SZYBCIEJ WIĘCEJ. Zlikwidujemy tzw. białe plamy na internetowej mapie kraju i podłączymy placówki oświatowe do szybkiego, szerokopasmowego Internetu. Rząd na ten cel chce wydać 4 mld zł w ciągu 3-4 lat, by podłączyć do szybkiej sieci 20 tys. szkół.

MIESZKASZ DECYDUJESZ. Program przewidujący aktywizację gmin, szczególnie mniejszych, do tworzenia budżetów obywatelskich, partycypacyjnych. Na ten cel rząd chce przeznaczyć 300 mln zł.

Premier Morawiecki przypomniał, że rząd dotrzymuje obietnic zawartych w Piątce Morawieckiego. Wprowadził  “mały ZUS”, program wyprawek szkolnych “Dobry start”, program na rzecz osób niepełnosprawnych “Dostępność plus”, mniejszy CIT dla małych firm czy inwestycje drogowe.

“Idziemy razem ku zwycięstwu, idziemy ku lepszej Polsce i ku temu, by
wspólnym wysiłkiem doprowadzić do tego, by za 15-20 lat w Polsce było
tak, jak na zachód od naszych granic” — powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński (…) “Nie idziemy w tych wyborach po to, by się srożyć i rozliczać. My będziemy się srożyć i rozliczać tylko tam, gdzie mamy do czynienia z wydarzeniami drastycznymi, gdzie doszło do wielkiej krzywdy ludzi, do przestępstw, nawet zbrodni, gdzie doszło do wielkich nadużyć, tak jak w Warszawie” — przekonywał Jarosław Kaczyński.

Podczas konwencji zaprezentowali się także kandydaci na prezydentów miast: Patryk Jaki (Warszawy), Małgorzata Wassermann (Krakowa), Mirosława Stachowiak-Różecka (Wrocławia), Kacper Płażyński (Gdańska), Lucjusz Nadbereżny (Stalowej Woli).

Ponadto liderzy Zjednoczonej Prawicy: PiS (Jarosław Kaczyński), Solidarnej Polski (Zbigniew Ziobro) i Porozumienia (Jarosław Gowin) podpisali porozumienie, w którym zobowiązali się, by w nadchodzących wyborach samorządowych, parlamentarnych i do Parlamentu Europejskiego wystawić kandydatów z list Prawa i Sprawiedliwości, oraz że będą popierać wspólnego kandydata na prezydenta w 2020 roku.

fot. M. Olejnik DSCF0160 (1) DSCF0162 (1) DSCF0245 (1) DSCF0271 (2)

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści