POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Konferencja „Żołnierze Wyklęci. Droga wolnych Polaków”

25 lutego w Sejmie odbyła się konferencja „Żołnierze Wyklęci. Droga wolnych Polaków” poświęcona bohaterom podziemia niepodległościowego, działającym w Drugiej Konspiracji.

Otwierający konferencję marszałek Sejmu Marek Kuchciński mówił:

– Pokolenie Żołnierzy Wyklętych to pokolenie czasów niezwykle okrutnych, wręcz męczeńskich. Pokolenie Żołnierzy Wyklętych to pokolenie czasów niezwykle trudnych, wręcz męczeńskich. To pokolenie, które działało w czasach, które moglibyśmy nazwać z ich względów czasami honoru w czasach kłamstwa i zdrady. Jesteście kamieniami milowymi, na których naród nasz umacniał swoją świadomość narodową, budował niepodległość. Komuniści chcieli was wymazać z historii i pamięci, a co najmniej uczynić przedmiotem propagandy pogardy. Ale dorobek, dokonania i idee pokolenia Żołnierzy Wyklętych przetrwały, a ich groby stały się nie samotnymi głazami, ale pokoleniem, fundamentem dla ludzi Solidarności walczących o niepodległość.

Wśród gości było czterdziestu bohaterów Konspiracji. Generał dywizji Jan Podhorski, ps. Zygzak mówił o wielkim szczęściu tych, którzy przetrwali, o tym, że najtrudniejszą walką była walka z rodzimym agresorem – z UB, lecz mimo to nigdy nie chciał płynąc z prądem.

– Wydawało się, że mogą nas zamordować i rzucić w bezimienne doły. Nie dało się tego zrobić, ziarno wykiełkowało – rośnie nam nowa kadra młodych Polaków – mówił Henryk Atemborski, ps. Pancerny.

Konferencja została zorganizowana przez Parlamentarne Zespoły: Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Miłośników Historii, a także Ogólnopolski Społeczny Komitet Upamiętniania „Żołnierzy Wyklętych” i wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci.  Ten wyjątkowy dzień został ustanowiony przez Sejm w drodze ustawy 3 lutego 2011 r. Jak czytamy w dokumencie: ustanowienie 1 marca Narodowym Dniem Pamięci to hołd dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Konferencji towarzyszy także wystawa „Zaplute karły reakcji” – polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956”. Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie.  „Zaplute karły reakcji” to pogardliwe określenie dla ludzi walczących w podziemiu upowszechniane przez propagandę władzy komunistycznej w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Konferencja odbyła się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

KA150469

IMG 0981

KA150625

KA150431

KA150755

KA150585

KA150999

KA150664

KA150659

IMG 0938

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści