POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Konferencja z cyklu „Ludzie wolności Europy Karpat” pt. Karpaty, Ziemia Przemyska, Kalwaria Pacławska – dziedzictwo historyczne i przyrodnicze.

30 czerwca 2024 r. Przemyskie Towarzystwo Kulturalne zorganizowało wyjazdową konferencję z cyklu „Ludzie wolności Europy Karpat” pt. Karpaty, Ziemia Przemyska, Kalwaria Pacławska – dziedzictwo historyczne i przyrodnicze.

Konferencja, dzięki pomocy i zaangażowaniu ojca gwardiana Krzysztofa Hury oraz wójta Fredropola Mariusza Śnieżka mogła odbyć się na terenie Sanktuarium Kalwaria Pacławska – miejscu szczególnie cennym ze względu na kult maryjny, ale także, ze względu na wartość dziedzictwa kulturowo – przyrodniczego. Sanktuarium położone w bezpośrednim otoczeniu przyrody, stanowi szczególny rodzaj krajobrazu sakralnego, m.in. dlatego jest miejscem trafnie wpisującym się w tematykę konferencji.

Gości przywitał gospodarz sanktuarium, ojciec gwardian Krzysztof Hura oraz prezes Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego Marek Kuchciński, przedstawiając sylwetki prelegentów, wśród których znaleźli się:

🟢 dr inż. Stanisław Kucharzyk, Zastępca Dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który opowiedział o walorach przyrodniczych polskiej części Karpat Wschodnich

🟢 ojciec Łukasz Ścieszka z zakonu Franciszkanów w Rychwałdzie przybliżył tematykę zielarstwa i ziołolecznictwa karpackiego

🟢 Andrzej Mazur, były ekspert PAN i UNESCO omówił możliwości wpisania Przemyśla, Krasiczyna i Kalwarii Pacławskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO

🟢 Wojciech Kozak, konserwator dzieł sztuki odczytał list, skierowany do uczestników konferencji przez panią Beatę Kot, Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przedstawiający historię Kalwaryjskiego fortalicjum Fredry. Z kolei sam Pan konserwator, opowiedział o pracach restauratorskich kaplic i kościoła, które prowadził w Kalwarii Pacławskiej

🟢 Mariusz Śnieżek, Wójt Gminy Fredropol, zaprezentował projekt utworzenia uzdrowiska w Fredropolu.

Konferencja została uświetniona artystyczną prezentacją muzyki karpackiej przez rodzinę Państwa Rudawskich – Panią Lucynę z mężem Henrykiem i ich córką. Państwo Rudawscy nie tylko opowiedzieli o muzyce naszej i naszych sąsiadów z gór, ale zaprezentowali własne wykonanie pieśni i utworów instrumentalnych – między innymi z Węgier, Słowacji, Ukrainy, Rumunii i innych państw karpackich.

Na zakończenie zabrał głos, podsumowując spotkanie i jednocześnie zapraszając na kolejne, ojciec Marian Gołąb, nowo wybrany gwardian klasztoru w Kalwarii Pacłwskiej.

W trakcie przerwy, smakowity poczęstunek dla wszystkich gości zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich “Kwiat Jabłoni” w Nowych Sadach.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści