POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Konferencja Podziemna Armia powraca. Młodzież w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się w Sejmie Konferencja „Podziemna Armia powraca. Młodzież w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych”.

KA203960

„Żołnierze Wyklęci są symbolem więzi międzypokoleniowej – tymi, którzy patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny postawili wyżej niż własne życie. Stali się w komunizmie kontynuatorami tradycji konfederackiej, powstańczej i irredentystycznej” – mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński. „Dzisiaj Żołnierze Wyklęci stali się ikonami młodego pokolenia, które przyczyniło się do przewartościowania opinii o bohaterach podziemia antykomunistycznego oraz utrwalenia w nowoczesny sposób pamięć o ich misji” – przekonywał.

Przemówienie marszałka Sejmu: Przemówienie marszałka Sejmu. Żołnierze Wyklęci

KU106799

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji pisał, iż: „niepodległa Polska dokłada starań, by należycie honorować swoich najlepszych synów, którzy w czasach terroru i zniewolenia dali wspaniałe dowody męstwa i odwagi”.

“Chciałbym, żeby to wybrzmiało: bez wątpienia to, że dzisiaj młodzi ludzie są z Polską i tworzą Polskę i są bez wątpienia tymi, którzy pokazują, że nie z byle jaką Polską chcą mieć do czynienia, tylko z Polską Żołnierzy Wyklętych, czyli właśnie są tą powracającą armią”  – powiedział prof. Jan Żaryn.

KA204066

„Liczę, że młodzież, która zawsze jest mi bliska, nie zapomni, że będzie pamiętać o nas” – mówił wzruszony Żołnierz Wyklęty, gen. Jan Podhorski.

 

DSCF1058

Również p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk podkreślał więź, jaka połączyła młodzież z żołnierzami antykomunistycznego podziemia. „To, że są tu dzisiaj młodzi ludzie, którzy widzą w nich swój punkt odniesienia, w ich postawach źródło wartości i siły” – mówił.

KU106757

Żołnierz Wyklęty Weronika Sebastianowicz z Białorusi mówiła:  „Żołnierz Niezłomny rzadko płacze, teraz jednak nie mogę powstrzymać łez radości, że dzisiaj mamy taki wielki szacunek, tyle powagi, dobrych słów, że chce się żyć i działać dalej. Bo dla nas Żołnierzy Wyklętych mieszkających na Kresach wojna się nie skończyła. Jesteśmy wierni naszej przysiędze, jesteśmy tam, by walczyć o naszą polską ziemię”.

KU106813

Konferencja była jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowił go w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

DSCF1157-001KU106867 KU106419KU106933 DSCF0998 DSCF0996 DSCF1092

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści