Pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się w Sejmie Konferencja „Podziemna Armia powraca. Młodzież w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych”.
„Żołnierze Wyklęci są symbolem więzi międzypokoleniowej – tymi, którzy patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny postawili wyżej niż własne życie. Stali się w komunizmie kontynuatorami tradycji konfederackiej, powstańczej i irredentystycznej” – mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński. „Dzisiaj Żołnierze Wyklęci stali się ikonami młodego pokolenia, które przyczyniło się do przewartościowania opinii o bohaterach podziemia antykomunistycznego oraz utrwalenia w nowoczesny sposób pamięć o ich misji” – przekonywał.
Przemówienie marszałka Sejmu: Przemówienie marszałka Sejmu. Żołnierze Wyklęci
Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji pisał, iż: „niepodległa Polska dokłada starań, by należycie honorować swoich najlepszych synów, którzy w czasach terroru i zniewolenia dali wspaniałe dowody męstwa i odwagi”.
„Chciałbym, żeby to wybrzmiało: bez wątpienia to, że dzisiaj młodzi ludzie są z Polską i tworzą Polskę i są bez wątpienia tymi, którzy pokazują, że nie z byle jaką Polską chcą mieć do czynienia, tylko z Polską Żołnierzy Wyklętych, czyli właśnie są tą powracającą armią” – powiedział prof. Jan Żaryn.
„Liczę, że młodzież, która zawsze jest mi bliska, nie zapomni, że będzie pamiętać o nas” – mówił wzruszony Żołnierz Wyklęty, gen. Jan Podhorski.
Również p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk podkreślał więź, jaka połączyła młodzież z żołnierzami antykomunistycznego podziemia. „To, że są tu dzisiaj młodzi ludzie, którzy widzą w nich swój punkt odniesienia, w ich postawach źródło wartości i siły” – mówił.
Żołnierz Wyklęty Weronika Sebastianowicz z Białorusi mówiła: „Żołnierz Niezłomny rzadko płacze, teraz jednak nie mogę powstrzymać łez radości, że dzisiaj mamy taki wielki szacunek, tyle powagi, dobrych słów, że chce się żyć i działać dalej. Bo dla nas Żołnierzy Wyklętych mieszkających na Kresach wojna się nie skończyła. Jesteśmy wierni naszej przysiędze, jesteśmy tam, by walczyć o naszą polską ziemię”.
Konferencja była jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowił go w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.