POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

W środę Sejm zajmie się projektem ws. zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie pochylą się nad nowelizacją ustawy, która pozwoli zaoszczędzić młodym ludziom – do 26. roku życia – nawet 4600 zł w skali roku, a bezrobotnym ułatwi powrót do pracy.

By projekt mógł wejść w życie 1 sierpnia, jak zapowiedział premier, w ekspresowym tempie musi przejść przez obrady Sejmu. Jutro pierwsze czytanie.

Zerowy PIT zakłada zwolnienie z podatku zarówno pracowników na umowach o pracę, jak i na tzw. śmieciówkach. Rząd chce tym samym zmniejszyć obciążenia osobom o relatywnie niewysokich pensjach. Szacuje się, że skorzysta na tym ponad 2 mln młodych osób.

W uzasadnieniu ustawy czytamy, że jest to pierwszy krok w kierunku zmniejszenia klina podatkowego. Zmniejszenie obciążeń pozwoli młodym ludziom łatwej rozpocząć pracę i równocześnie da możliwość powrotu na rynek pracy osobom pracującym w szarej strefie. Przyczyni się to do poprawy współczynnika aktywności zawodowej osób młodych oraz spadku bezrobocia wśród tej grupy wiekowej, o czym szerzej w ocenie skutków regulacji. Nie można bowiem zapominać, że młode osoby, podejmując zatrudnienie, często opuszczają dom rodzinny, tworzą nowe gospodarstwo domowe, co generuje dodatkowe koszty. Podjęcie pracy wymaga także poniesienia innych wydatków, np. związanych z uzupełnieniem wykształcenia czy nabycia nowych umiejętności. Sytuacja osób młodych jest zatem niejednokrotnie trudniejsza od sytuacji osób, które zdążyły już „okrzepnąć” na rynku pracy, co determinuje poziom aktywności zawodowej i bezrobocia wśród osób młodych.

„Bezpit” jest jednym z pomysłów zawartych w tzw. piątce PiS. Obok niego realizowane są także 500 plus od pierwszego dziecka, 13. emerytura, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych czy obniżenie kosztów pracy.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści