POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Ingres Arcybiskupa Wojciecha Polaka Metropolity Gnieźnieńskiego i Prymasa Polski do Archikatedry Gnieźnieńskiej

zdj01W dniu 7 czerwca (sobota) br. wicemarszałek Sejmu RP Marek Kuchciński wziął udział w ingresie Arcybiskupa Wojciecha Polaka Metropolity Gnieźnieńskiego i Prymasa Polski do Archikatedry Gnieźnieńskiej.

Ingres rozpoczął się procesją kardynałów, arcybiskupów i biskupów do archikatedry gnieźnieńskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W uroczystości, obok licznie zebranego duchowieństwa i wiernych świeckich, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, reprezentanci Korpusu Dyplomatycznego, delegaci środowisk polonijnych.

Uczestników uroczystości przywitał poprzednik abp. Polaka na stolicy arcybiskupiej i prymasowskiej w Gnieźnie abp Józef Kowalczyk. „Od dzisiaj to Tobie, drogi Prymasie Polski, zostaje powierzona odpowiedzialność za patrymonium prastarego Kościoła gnieźnieńskiego. Modlitwą, postawą i czynem będziesz troszczył się o to, by powierzony Twojej pasterskiej posłudze Lud Boży dochował wierności wartościom wynikającym z Chrztu świętego przyjętego tutaj przez pierwszego władcę państwa polskiego” – mówił abp Kowalczyk.

Następnie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał tekst papieskiej bulli nominacyjnej oraz wręczył nowemu Prymasowi pastorał – znak pasterskiej władzy, przekazany przez abp. Józefa Kowalczyka.

W czasie homilii, ksiądz Prymas mówił o konieczności doświadczenia ożywczej mocy słowa bożego, w nawiązaniu do słów św. Jana Pawła II, który podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Gniezna mówił o wieczerniku zielonych świąt. Przypomniał, że chrześcijanie powołani są do niesienia świadectwa innym ludziom. Wezwał także, abyśmy za przykładem św. Wojciecha postawili miłość do Chrystusa ponad długością doczesnego życia – jak sam zaznaczył będzie to możliwe, jeżeli każdy z nas będzie potrafił obumierać ze swoimi partykularnymi racjami, aby dzielić się miłością z innymi ludźmi. Przypomniał także swoje pierwsze skojarzenie po ogłoszeniu decyzji papieża Franciszka o nominacji na arcybiskupa gnieźnieńskiego Prymasa Polski, tj. o otwieraniu na oścież drzwi kościoła wszystkim ludziom, tak jak otwarte były drzwi wieczernika zielonych świąt.

źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska

fot. J. Andrzejewski

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści