POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

info. PAP: PiS przedstawił plan obchodów rocznic niepodległościowych (Warszawa, 9 stycznia 2014r.)

Konferencja “Polski Czyn Niepodległościowy 1914-21”, pielgrzymka obozu niepodległościowego na Jasną Górę i uczczenie 150. Rocznicy urodzin Romana Dmowskiego – to niektóre z planów Społecznego Komitetu Czynu Niepodległościowego na 2014 r. Poinformowali o nich politycy PiS.

Wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS) podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie podkreślał, że 2014 to rok obchodów związanych z setną rocznicą rozpoczęcia przez Polaków walki o odzyskanie niepodległości. Przypomniał, że w listopadzie 2013 roku powołany został Społeczny Komitet Czynu Niepodległościowego z Jarosławem Kaczyńskim na czele oraz ogłoszona została deklaracja komitetu. Zaapelowano w niej m.in. do wszystkich

instytucji publicznych o godne uczczenie setnej rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej poprzez organizowanie uroczystości i podejmowanie inicjatyw kulturalnych, naukowych i edukacyjnych.

Komitet chce oddać hołd pokoleniu Polaków, którzy doprowadzili do odzyskania niepodległości w latach 1914-1921 oraz upamiętnić tych, którzy walczyli zbrojnie oraz pracowali nad politycznymi warunkami odtworzenia państwa polskiego. W deklaracji wymieniono m.in.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa, Maurycego Zamoyskiego, Ignacego Daszyńskiego, Walerego Sławka, Kazimierza Sosnkowskiego, Józefa Hallera i Władysława Sikorskiego.

Poseł Ryszard Terlecki podkreślał, że działania komitetu na rzecz upamiętnienia czynu niepodległościowego są o tyle istotne, że “nastąpiło bardzo radykalne ograniczenie kształcenia młodzieży w zakresie historii”.

Komitet liczy ponad 500 osób, w jego skład wchodzą uczeni, ludzie kultury i politycy. Jego celem jest inicjowanie i koordynowanie obchodów patriotycznych w latach 2014-18; ich zwieńczeniem będą uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości 11 listopada 2018 r.

Wśród wydarzeń zaplanowanych przez Społeczny Komitet Czynu Niepodległościowego na rok 2014, jak mówił poseł PiS Piotr Babinetz, jest m.in. zaplanowana na 22 marca w Sejmie konferencja “Polski Czyn Niepodległościowy 1914-21”; majowe uroczystości związane z 79. Rocznicą śmierci Józefa Piłsudskiego; pielgrzymka obozu niepodległościowego na Jasną Górę; czerwcowy zlot harcerzy w Przemyślu i uczczenie 150. rocznicy urodzin Romana Dmowskiego.

Planowane też są konkursy dla młodzieży, rekonstrukcje historyczne i przedsięwzięcia wydawnicze. “Chodzi też o to, aby budować, wzmacniać polską świadomość narodową, wspólnotę narodową i dbać o polskie tradycje niepodległościowe” – mówił Babinetz.

W czerwcu PiS złożyło w Sejmie projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2014 Rokiem Czynu Niepodległościowego celem uczczenia setnej rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej pod dowództwem Piłsudskiego 6 sierpnia 1914 roku. Projektem zajęła się Komisja Kultury i Środków Przekazu, jednak ostatecznie Sejm nad nim nie głosował.

Piłsudski 2 sierpnia 1914 r. uzyskał zgodę austriackich władz wojskowych na mobilizację oddziałów strzeleckich. 3 sierpnia 1914 r. w krakowskich Oleandrach zorganizowano I Kompanię Kadrową. Liczący 144 żołnierzy oddział składał się ze słuchaczy szkół oficerskich Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich – organizacji mających wykształcić kadry przyszłego Wojska Polskiego. Pierwsza Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania

styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej.

6 sierpnia 1914 r. I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku granicy Królestwa Polskiego. 12 sierpnia wkroczyła do Kielc. Zdaniem historyków, choć militarnie był to epizod, wydarzenie to miało ogromne znaczenie polityczne – było demonstracją woli walki o niepodległą Polskę.

16 sierpnia 1914 r. w Krakowie utworzony został przez wszystkie galicyjskie ugrupowania polityczne Naczelny Komitet Narodowy, będący “najwyższą instancją w zakresie wojskowej, skarbowej i politycznej organizacji zbrojnych sił polskich”. Pod patronatem Naczelnego Komitetu Narodowego zaczęto tworzyć Legiony Polskie. (PAP)

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści