POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Inauguracja Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP

Prezydent RP Andrzej Duda powołał członków Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, w skład którego wchodzą m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski oraz premier Beata Szydło.  

Zgodnie z ustawą o obchodach 100-lecia niepodległości Polski, które przypada w 2018 roku, w przygotowaniu narodowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości powinny brać udział także partie polityczne i inne ugrupowania.

W komitecie zasiądą także przedstawiciele Kościołów i innych związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych, organizacji kombatanckich i innych organizacji społecznych lub osoby szczególnie zasłużone dla Polski. Osoby te powoływane i odwoływane będą przez prezydenta.

Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań mających na celu upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę. Jednym z głównych zadań Komitetu będzie coroczne uchwalenie na dany rok planu obchodów państwowych uroczystości.

Komitet będzie też promował w kraju i za granicą „ideę upamiętnienia odzyskania i utrwalenia niepodległości przez” Polskę, inicjował współpracę pomiędzy organami władzy państwowej, samorządu terytorialnego, Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, partiami politycznymi, związkami zawodowymi, organizacjami kombatanckimi i innymi organizacjami społecznymi.

Będzie też wyrażał – na wniosek prezydenta – opinię w sprawach udzielenia patronatu prezydenta nad uroczystościami związanymi z uczczeniem rocznicy.

– W sprawach najważniejszych dla Rzeczypospolitej, w sprawie jej istnienia, jej niepodległości, suwerenności, w sprawie walki z wrogiem Rzeczypospolitej zawsze potrafili stanąć razem, odrzucając wszelkie podziały – podkreślił Andrzej Duda. – Dlatego cieszę się, że jesteśmy tutaj dzisiaj razem na tej sali. Dzisiaj także po tych 100 latach ludzie o różnych poglądach, bardzo różnym często spojrzeniu na dzisiejszą Rzeczpospolitą, na to jaka ona powinna być. Ale jesteśmy tutaj razem, bo wszyscy pewni jesteśmy jednego – że powinna być niepodległa i powinna być suwerenna, że powinna być wolna – mówił prezydent.

Ministerstwo Kultury

_20170911_140338 _20170911_151256 DSCF6223 DSCF6246 DSCF6250 DSCF6253 DSCF6269

 

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści