POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

I Memoriał Marii Kaczyńskiej w Rabce-Zdroju

Wicemarszałek Sejmu RP Marek Kuchciński był gościem I Memoriału im. Marii Kaczyńskiej w Rabce-Zdroju (9 marca).

Była to narciarska impreza rekreacyjna: zjazd – slalom po trasie dostosowanej do wieku uczestnika, rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych. Celem było upamiętnienie postaci Prezydentowej Marii Kaczyńskiej, która w latach 1958-61 jako mieszkanka Rabki uczęszczała do szkoły średniej – Liceum im. Eugeniusza Romera. Patronat nad Memoriałem objęła Marta Kaczyńska.

Zobacz zdjęcia z Memoriału (podhaleregion.pl).

Wiecej informacji na ten temat za PAP-em i wp.pl:

Była cicha i uczynna, kochała góry, narty i muzykę – tak wspominali byłą Pierwszą Damę Marię Kaczyńską jej koledzy i koleżanki z lat młodości podczas I Memoriału jej imienia, który odbył się w Rabce-Zdroju.

„Upamiętnienie tragicznie zmarłej prezydentowej poprzez dedykowanie jej sportowej imprezy skierowanej do dzieci i młodzieży, stanowi piękny gest w pełni zgodny z ideami, którymi Maria Kaczyńska kierowała się w swoim życiu, a zwłaszcza działalnością, jako Pierwszej Damy – napisała w liście do uczestników Marta Kaczyńska, córka Marii i Lecha Kaczyńskich, tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej. – W naszych rozmowach mama często wspominała grono swoich nauczycieli i przyjaciół z Rabki. Środowisko, w którym wzrastała pozwoliło się jej ukształtować na osobę otwartą do ludzi, ciekawą świata patriotkę, poliglotkę, wspaniałą żonę, matkę i babcię”.

Maria Kaczyńska w Rabce spędziła dzieciństwo i młodość, w Rabce uczęszczała do szkoły podstawowej i do liceum, gdzie zdała maturę.

Memoriał rozpoczął się od zawodów narciarskich dzieci i młodzieży z udziałem 120 uczestników. Po południu otwarto wystawę upamiętniającą związki Marii Kaczyńskiej z Rabką. Zaprezentowano też zdjęcia dokumentujące działalność b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego jako parlamentarzysty z okręgu nowosądecko-podhalańskiego w latach 1991-1993.

– Lech Kaczyński walczył o miejsce Polski w Europie i świecie, przywracał pamięć historyczną, która przez wiele pokoleń źle była interpretowana i przekazywana – powiedział wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS).

Pomysłodawczyni i główna organizatorka Memoriału im. Marii Kaczyńskiej, posłanka PiS Anna Paluch poinformowała, że odbędzie się on również w przyszłym roku, a do udziału w zawodach narciarskich będą zaproszeni parlamentarzyści.

(meg, ah)

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści