POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Główne działania rządu PiS w 2022 roku

 1. Skuteczna walka z konsekwencjami putinflacji i wzrostem cen energii dzięki systemowi Tarcz udało się pomóc polskim rodzinom, które borykają się z efektami inflacji. To m.in. 0 proc. VAT na żywność, dopłaty do źródeł ciepła, zamrożenie cen energii i gazu oraz wsparcie w zakupie węgla.
 2. Wzmocnienie bezpieczeństwa Polski dzięki modernizacji armii i strategicznym inwestycjom jak gazociąg Baltic Pipe, przekop Mierzei Wiślanej, budowa bariery polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej, wybór technologii budowy elektrowni jądrowej w Polsce, czy program modernizacji służb mundurowych.
 3. Wzrost wynagrodzeń w trudnych czasach kryzysu szczególną rolą państwa jest troska o najmniej zarabiających, dlatego w 2022 r. podjęliśmy decyzję o rekordowym wzroście płacy minimalnej
  w przyszłym roku – od 1 stycznia 2023 r. będzie to 3490 zł brutto, a od 1 lipca 2023 r. 3600 zł brutto.
 4. Wsparcie dla polskich rodzin –kontynuacja takich programów jak „Rodzina 500 +”, „Dobry Start”, wzmocnienie programu „Maluch +” i wprowadzenie nowych rozwiązań – Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czy dofinansowania pobytu w żłobku. Na politykę prorodzinną w 2022 r. przeznaczyliśmy blisko 86 mld zł.
 5. Niższe podatki obniżenie podatku PIT do 12 proc., podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł
  i podwyższenie progu podatkowego do 120 tys. zł.
 6. Wsparcie seniorów m.in. przez 13 i 14 emeryturę, program „Mama 4+”, czy emeryturę bez podatku. Podjęliśmy też decyzję o rekordowej waloryzacji na przyszły rok.
 7. Wsparcie dla polskiej wsi i polskich rolników m.in. przez wyższe dopłaty dla rolników, dopłaty do nawozów i paliwa rolniczego, uwolnienie rolniczego handlu detalicznego, ustawę o OSP, dotacje dla KGW, czy decyzję o zwiększeniu emerytur rolniczych przez powiązanie emerytury podstawowej z KRUS z najniższą emeryturą z ZUS.
 8. Zdrowie 2022 r. to m. in. konsekwentne zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia, wzrost wynagrodzeń, wprowadzenie kompleksowej opieki dla pacjentów chorych na SMA, czy ustawa
  o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA.
 9. Rządowe finansowanie dla małych, średnich i dużych inwestycji oraz wspieranie samorządów i rozwoju infrastruktury m. in. przez Rządowy Program Inwestycji Strategicznych – to inwestycje blisko ludzi – tysiące małych projektów we wszystkich gminach w Polsce, nowe drogi, rozbudowa kanalizacji.
 10. Ochrona miejsc pracy rządowe tarcze uchroniły wiele firm przed bankructwem i pozwoliły w 2022 r. utrzymać stabilną sytuację na rynku pracyPolska ma prawie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej, na poziomie 3 proc.
 11. Przygotowanie ambitnego budżetu na 2023 rok -odpowiedzialność budżetową łączymy z realizacją ambitnych programów społecznych, które wzmacniają m.in. polskie rodziny, seniorów, pracowników oraz przedsiębiorców. Planujemy, że dochody budżetu państwa w 2023 r. wyniosą 604,5 mld zł. W 2015 r. było to 289,1 mld zł. To wzrost o blisko 110 proc.
Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści