POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Spotkanie opłatkowo-noworoczne PiS w Rzeszowie: relacja

W sobotę w rzeszowskiej Filharmonii spotkali się politycy i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości. Podsumowano najważniejsze programy i inwestycje i wyznaczono plany na przyszłość.

Spotkanie prowadził szef Kancelarii Premiera minister Marek Kuchciński:

Od 2005 roku we wszystkich wyborach parlamentarnych, do parlamentu europejskiego, na prezydenta Rzeczypospolitej i do samorządu województwa podkarpackiego zawsze wygrywa Prawo i Sprawiedliwość. Ostatnie wyniki są tu także najlepsze w Polsce – przekroczyliśmy grubo ponad 70% poparcia i stąd liczba 70, która zobowiązuje, i myślę, że możemy śmiało powiedzieć, zwracając się do naszych rodaków w całej Polsce: Chodźcie z nami, chodźcie z nami po zwycięstwo! To zwycięstwo nie byłoby jednak możliwe, gdybyśmy nie byli przykładem i nie realizowali naszych planów, gdyby ze sobą nie współpracowali  przedstawiciele władz lokalnych, samorządów terytorialnych, z panią wojewodą jako przedstawicielem rządu na czele i wszyscy parlamentarzyści reprezentujący Podkarpacie w różnych organach władzy ustawodawczej. Zasada, że współpracujemy razem, działamy zespołowo, przynosi efekty. Jesteśmy najlepiej rozwijającym się w województwem i chyba najlepiej realizującym nasze zadania także inwestycyjne, nie tylko w odniesieniu do funduszy europejskich, które pamiętajmy, że są zawsze dodatkowym elementem, przede wszystkim fundusze wytwarzane przez Polskę i gromadzone dzięki obywatelom płacącym podatki, a o te podatki walczyliśmy, o tę szczelność podatkową z bardzo dobrymi efektami. Chciałbym państwu jeszcze przypomnieć jedną rzecz – ksiądz biskup o tym wspominał – czym my Polacy, szczególnie na Podkarpaciu, wyróżniamy się, biorąc pod uwagę ostatnie lata. Nie tylko współpracą, nie tylko dzielnością obywateli, Polaków, którzy w ostatnich miesiącach przyjęli tysiące uchodźców pod swoje strzechy, do swoich domów, ale także sprawnością państwa, bo dzięki sprawnemu funkcjonowaniu instytucji państwowych możemy się szczycić efektami, które są podziwiane na całym świecie. Możemy powiedzieć, że jest to precedens, ewenement. Pokazujemy światu solidarność wobec drugiego człowieka, szczególnie w sytuacjach, gdy Ci ludzie potrzebują wsparcia od nas, a przecież nie było różowo między nami w ubiegłym wieku, we wcześniejszych wiekach różnie się działo.

Prawie 50 miliardów złotych spłynęło z różnych instytucji państwowych, nie tylko z rządu, na Podkarpacie. Ta siła, jedność przebija się we wszystkich naszych działaniach. I wiarygodność, bo realizujemy to, co głosiliśmy w 2015 roku podczas kampanii wyborczej i w 2019 roku podczas kolejnej.

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS

Na różnych wiecach i demonstracjach wołaliśmy: „Tu jest Polska!” i zawsze, jak przyjeżdżam na Podkarpacie, to myślę sobie, że to zawołanie, zwłaszcza tu, jest aktualne. Tu jest Polska! Za nami ciężki, trudny rok, a właściwie trzy trudne lata, ale pamiętajmy o tym, że kiedy zaczynała się pandemia, Polska była w czołówce państw najlepiej rozwijających się w Europie, pamiętajmy też o tym, że kiedy kończyła się pandemia, to Polska była na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy wśród państw europejskich. Myślmy więc o przyszłości optymistycznie, Polska znów będzie w tym roku z pewnością na czele Europy, jeżeli chodzi o rozwój. Pamiętajmy o tym, przypominajmy o tym wszystkim, bo czasem ta wiedza jakby się zaciera. Pamiętajmy też o tym, że ponosimy gigantyczny wysiłek, który właściwie spotyka Polskę po raz pierwszy od wielu, wielu lat, wysiłek uzbrojenia, zabezpieczenia, zapewnienia bezpieczeństwa Polakom w tej trudnej i niezwykle groźnej dla całej Europy sytuacji. Ponosimy ogromny wysiłek, wydajemy ogromne pieniądze na uzbrojenie, wydawaliśmy je w zeszłym roku i wydajemy w tym. Był to temat niezbyt popularny w Polsce, bo wydawało się nam, że jesteśmy bezpieczni, że mamy sojuszników, że jest tyle lat pokoju, że wojna nam nie grozi i że możemy patrzeć spokojnie w przyszłość. Okazało się, że tak nie jest, że pomysły na to, żeby znów wszcząć awanturę w Europie, żeby znów podbijać inne kraje nadal funkcjonują w nieodległym od nas świecie i zmusza nas to do obrony, do przygotowania się na to, aby odeprzeć ewentualną agresję, ale przede wszystkim, aby zniechęcić ewentualnego czy potencjalnego agresora od ataku na Polskę. Wydajemy ogromne pieniądze na inwestycje, na rozwój, przekazujemy ogromne pieniądze samorządom, które nigdy nie dostały takich pieniędzy jak w ostatnich latach, ponosimy ten wysiłek i nie zaprzestajemy go mimo niezwykle trudnej sytuacji. Są jednak koszty, które musimy ponosić na zabezpieczenie swojej wolności.

Szanowni państwo, słyszycie obserwujecie, czytacie o obradach Sejmu, o tych awanturach, które wywołuje opozycja. Przypomnijmy jesień, kiedy słyszeliśmy, że nie będzie węgla, że będzie katastrofa, będzie brakować wszystkiego… Mówili nawet, że cukru nie będzie. Nie wiem, czy to państwo pamiętacie – mówili o tym, jak droga będzie benzyna, jak będziemy siedzieć w zimnych mieszkaniach i czekać na wiosnę. Nic takiego się nie stało. Gdzie są teraz ci wszyscy, którzy kłamali, którzy grozili nam, którzy nas straszyli, którzy próbowali przestraszyć Polaków, żeby obrócić ich przeciwko władzy, przeciwko Prawu i Sprawiedliwości? I jak obserwujecie państwo to, co się dzieje w Sejmie, to wydaje się, że takim najważniejszym czy jednym z najważniejszych problemów oprócz zbrojenia i bezpieczeństwa jest jakiś niezrozumiały i dziwaczny spór z Unią Europejską, która postanowiła, że po pandemii wszystkie kraje dostaną pewnego rodzaju wsparcie, które częściowo pochodzi z grantów, częściowo z kredytów. Od tygodni czy nawet miesięcy słyszycie państwo spór na ten temat, opozycja twierdzi, że tych pieniędzy nie dostaniemy i przekonuje, że rzekomo w Polsce zagrożona jest praworządność, a także prawa rozmaitych mniejszości i obserwujemy ten spór, patrzymy na to ze zdumieniem, bo przecież my jesteśmy najbliżej frontu, najwięcej przyjęliśmy uchodźców, my powinniśmy jako pierwsi dostać te pieniądze, a oni jakoś się opierają. Za chwilę Tomasz Poręba będzie mówić o tym, co się dzieje w Unii Europejskiej – największa afera korupcyjna od początku istnienia Parlamentu Europejskiego, niesłychanych rozmiarów afera, którą pewnie próbowano by jakoś wyciszyć, gdyby nie to, że jeden z aresztowanych zaczął po prostu sypać i teraz tej machiny nie sposób zatrzymać. Chętnie posłuchamy najnowszych wiadomości o tych zamkniętych, zaplombowanych biurach poselskich, o tych odwoływanych immunitetach i tak dalej. I to jest ta Unia, która ma czelność nas pouczać na temat demokracji, na temat praworządności. To jest ta Unia, która ma czelność mówić, że w Polsce łamane są jakiekolwiek prawa. W Polsce, gdzie wolność wypowiedzi, wolność sumienia, wolność mediów jest nieporównywalnie większa niż w wielu innych krajach europejskich.

Szanowni państwo, rok się kończy, kończy się czas, w którym przetrwaliśmy. Ponieśliśmy oczywiście wszyscy różne straty, ale wychodzimy z tego roku w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i mamy przed sobą kolejny rok, który nie będzie łatwy, ale popatrzmy w przyszłość z optymizmem: inflacja, najpoważniejszy problem społeczny w Polsce, zahamowała, a wiosną prawdopodobnie zacznie spadać, więc zaczną spadać ceny, będziemy mogli ten okres wiosny i lata wykorzystać znów na skok rozwojowy Polski.

Jesteśmy jednym z nielicznych państw w Europie, gdzie partia rządząca rządzi bez koalicja, która sama wygrała wybory i sama stworzyła rząd i to dwukrotnie. Raz po raz wygraliśmy 7 razy rozmaite wybory, opozycja jest podzielona, rozproszona, sfrustrowana, pełna agresji, nienawiści, złości, niecierpliwości. Wykorzystajmy to, wygrajmy kolejne wybory, niech Polska się rozwija tak, jak się rozwijała dotąd i niech się rozwija także Podkarpacie.

Drodzy państwo, niech dobry Bóg ma w swojej opiece Rzeszów, niech dobry Bóg ma w swojej opiece Podkarpacie, niech dobry Bóg ma w swoją opiece Rzeczpospolitą.

Tomasz Poręba, poseł do Parlamentu Europejskiego

W rok 2023 weszliśmy z poczuciem, że przed nami kolejne duże wyzwanie, wyzwanie wyborcze, bardzo istotne z punktu widzenia tego, aby Polska dalej się rozwijała i żeby Polska budowała swoją przyszłość, swoją perspektywę rozwojową. Tę rozpoczętą i kontynuowaną przez Prawo i Sprawiedliwość w ostatnich latach. Możemy być dumni, że zostały zrealizowane te wszystkie obietnice – nawet te, w które nikt nie wierzył, związanych z obniżeniem wieku emerytalnego, z programami społecznymi, z ich projektami, które realizowaliśmy ostatnich latach, które obiecane Polsce i Polakom zostały zrealizowane. Chciałbym, żebyśmy wchodząc w ten nowy rok, o tym pamiętali i nie dali się stłamsić tej propagandzie, która jest gdzieś sączona w ostatnich miesiącach, że oto Prawo i Sprawiedliwość przegra wybory. Nie, drodzy państwo, Prawo i Sprawiedliwość nie przegra tych wyborów, Prawo i Sprawiedliwość ma absolutnie szansę i jestem pewien, że tak będzie, zdecydowanie te wybory na jesień wygrać. Chciałbym, żebyście w to wierzyli, chciałbym, żebyście byli pewni siebie, żebyście mówili o tych wszystkich latach, ciężkich latach, kiedy Prawo i Sprawiedliwość pokazało swoją wiarygodność, sprawczość, dotrzymywanie słowa i to, że będziemy dalej Polskę budować, Polskę wzmacniać, Polskę rozwijać. To jest nasz cel, to jest nasza ambicja i to jest coś, co z punktu widzenia właśnie strategicznych interesów naszej ojczyzny jest kluczem, żeby rządzić i dalej realizować nasze programy społeczne, wojskowe, gospodarcze, kulturalne.

Musimy być drużyną, musimy być razem i musimy te wybory po prostu wygrać. Przed nami oczywiście przeciwnik, który zwodzi, który oszukuje, który próbuje zamknąć ludziom po 15 latach pamięć o tym, jak wyglądały rządy w 2007 roku, jak wyglądały rządy Donalda Tuska, jak likwidowano połączenia komunikacyjne, jak podwyższono wiek emerytalny, jak wykluczano rodziny z różnego rodzaju programów społecznych, jak uzależniono nas od Rosji gospodarczo, militarnie, energetycznie w ostatnich latach, kiedy rządziła Platforma i PSL. Wczoraj zadaliśmy 10 konkretnych pytań Donaldowi Tuskowi, takie pytania będziemy zadawać co tydzień, co miesiąc i pokazywać jego rządy, które z punktu widzenia strategicznych interesów Polaków były po prostu złe, szkodliwe i sprzeczne z naszymi interesami.

Unia Europejska, gdzie od 15 lat pracuję jako poseł, nie zaskakuje tym, co teraz w niej się dzieje. To jest bardzo bogaty klub ludzi, których cechą charakterystyczną, czy w Parlamencie Europejskim, czy w Komisji Europejskiej, jest jedno słowo: hipokryzja. To podwójne standardy, bo ci ludzie, którzy mają pełne usta frazesów o praworządności, demokracji, suwerenności, o budowaniu jednej wspólnej Europy, jednocześnie dzisiaj są oskarżani, przesłuchiwani. Są symbolem tego, co się działo w ostatnich latach w Unii Europejskiej, czyli tej korupcji, zakłamania i tego, co w tych elitach europejskich niestety jest od lat widoczne. Dlaczego Polskę i Polaków tak bardzo w ostatnich latach się atakuje? Otóż dlatego, że konserwatywny centroprawicowy, stawiający na pierwszym miejscu interesy Polski i Polaków rząd po prostu im nie pasuje i nie pasował. To się jednak zmieni, bo budujemy koalicję w Europie i mamy swoich partnerów i premierów we Włoszech, w Czechach, być może kiedyś będziemy starać się pokazać, że właśnie budowa suwerennych rządów, czy to w Polsce, czy w Hiszpanii, czy w Czechach, które się kierują w pierwszym rzędzie interesem obywateli, to jest coś, co powinno być powszechne w Europie. Europa Ojczyzn, a nie Europa scentralizowana, to jest najważniejsze zadanie, które stoi przed nami, żebyśmy budowali ją w oparciu o naszą tożsamość, historię, religię, naszych bohaterów, nasze dziedzictwo kulturowe, to jest ta wizja, którą Prawo i Sprawiedliwość wraz z naszymi partnerami w Europie i w Parlamencie Europejskim będzie realizować i nie ustaniemy, dopóki ta Europa się po prostu nie zmieni. Ale aby się tak stało, abyśmy dalej szli mocni, zjednoczeni, pewni siebie, potrzebujemy państwa, potrzebujemy zaangażowania każdego z was, potrzebujemy rozmów waszych z waszymi sąsiadami, z waszymi przyjaciółmi, z waszymi kolegami w pracy, potrzebujemy waszej wiary w to, że nam się uda, potrzebujemy waszego zrywu, potrzebujemy waszej ambicji, potrzebujemy waszej pomocy i o to na koniec chcę bardzo serdecznie państwa prosić.

W najbliższych tygodniach, miesiącach musimy być właśnie tą jedną drużyną, żebyśmy wygrali dla Polski te wybory, żebyśmy wygrali dla Polski przyszłość, żebyśmy budowali mocny, silny kraj, który będzie dla nas dumą, ale też przykładem w Europie.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, szef okręgu rzeszowskiego 56: powiat łańcucki, rzeszowski, Rzeszów

Chyba wszyscy wiemy, że dla każdego obywatela rząd i państwo sprawdza się wtedy, kiedy działa świetnie nie w czasie sukcesu, ale w czasie kryzysu. Mam wielki zaszczyt reprezentować rząd, który pokonał niejeden kryzys, co więcej, jestem po przebyciu wspólnie z wami tych wszystkich doświadczeń przekonana,. że niejednemu kryzysowi jeszcze damy radę. Mamy trudne doświadczenia jako województwo podkarpackie, bo nawiedzały je powodzie, dotknęła nas także epidemia, na koniec jako województwo przyfrontowe pierwsi doświadczyliśmy skutków wojny, która dzieje się na Ukrainie. Dzięki temu, że wszyscy byliśmy świadomi odpowiedzialności, która na nas ciąży i tego, że musimy współdziałać, odnieśliśmy sukces. Z każdej powodzi wychodziliśmy bogatsi o doświadczenia i skuteczniejsze działanie służb. To w 2019 roku w powiecie stalowowolskim, w Rudzie mieszkańcy powiedzieli: słuchajcie, służby są na czas po raz pierwszy w wolnej Polsce. Wraz z narastającą wodą są służby i czekamy, co się wydarzy – czy zerwie most, czy woda pod mostem przepłynie. Potem nadszedł trudny czas epidemii, niełatwe wyzwanie. Wszyscy wiemy, że służba zdrowia jest wielką bolączką państwa polskiego, Podkarpacia. Dopiero od dwóch lat mamy absolwentów wydziału lekarskiego, którzy będą tutaj się specjalizować i mamy nadzieję, że na Podkarpaciu będą się rozwijać, bo ten rząd tworzy ku temu warunki między innymi decyzją o stworzeniu szpitala uniwersyteckiego po to, aby młodzi ludzie, wykształceni na Podkarpaciu  świadczyli usługi medyczne dla mieszkańców regionu. Czas epidemii powodował, że trzeba było gospodarować zasobem, który się ma, a druga, trzecia, czwarta fala zachorowań były naprawdę bardzo liczne, było wielkie ryzyko, że miejsc w szpitalach będzie brakować. Wielkim wysiłkiem służby zdrowia, ze wsparciem przez służby państwowe, państwową straż pożarną, wojsko dały radę. Pomagaliśmy wszystkim, którzy znaleźli się w bezpośrednim zagrożeniu życia i za to ogromnie wszystkim zaangażowanym w zwalczanie epidemii dziękuję. 24 lutego 2022 roku wczesnym rankiem zadzwonił do mnie mój bezpośredni przełożony, minister spraw wewnętrznych i administracji z narracją: pani wojewodo, zaczęło się, stawiamy punkty recepcyjne. O 14:00 pierwsze punkty recepcyjne zostały postawione, o 17:00 przyszli pierwsi uchodźcy wojenni z Ukrainy, w kluczowym momencie w ciągu zaledwie czterech tygodni przez podkarpackie przejścia przeszło milion ludzi, zdarzało się, że napływ uchodźców to ponad 80 000 na dobę, gdy średnio w obu kierunkach na wjeździe i wyjeździe z naszego państwa jest około 20 do 30 000. Ogromny wysiłek, bardzo trudne doświadczenie, zadanie w zasadzie niewykonalne, ale okazuje się, że my tu na Podkarpaciu możemy dużo. Ogromne wsparcie ze strony Caritas wszystkich diecezji naszego województwa, Polskiego Czerwonego Krzyża, Związku Strzeleckiego Strzelec, ale także oczywiście i przede wszystkim ze strony obywateli i władz samorządowych.  Wszyscy zwarci z podziałem zadań realizowaliśmy je tak skutecznie, że gdy w pierwszych dniach marca przybył tutaj przedstawiciel wysokiego komisarza ONZ Fillipo Grandi do spraw uchodźców, który nabywał doświadczenia na niejednym przypadku kryzysu uchodźczego, był także w Syrii, powiedział mi: szanowna pani wojewodo, ja nie mam zastrzeżeń, mogę tylko podziękować państwu polskiemu i narodowi polskiemu za ten wielki gest solidarności. Dziękuję wam, że jesteśmy razem w trudnych czasach kryzysowych, jesteśmy pewni, że wszystkim wyzwaniom podołamy.

Niezmiennie też rozwijamy nasze województwo, mój okręg 56, serce tego województwa, w krótkim okresie przyjęło ponad 300 delegacji międzynarodowych na najwyższym szczeblu z całego świata. Rozwija się doskonale, po wielu latach od zaborów to, co niemożliwe, stało się możliwe. Stolica województwa podkarpackiego została połączona bezpośrednim ciągiem komunikacyjnym drogą S19 ze stolicą naszego państwa, to wielka zasługa ministra infrastruktury i reprezentującego dzisiaj ministerstwo Rafała Webera.  4,5 miliarda złotych, a pamiętam, gdy w 2006 roku wielu powątpiewało, czy w ogóle cokolwiek z drogą S19 uda się zrealizować. Dzisiaj spoglądamy z dumą nie tylko na odcinek północny ponad Rzeszowem, ale także na południe, które świetnie się rozwija. Wiemy już nawet, kiedy powinna nastąpić realizacja całego odcinka, bo wszystkie przetargi zostały ogłoszone, umowy na ich realizację podpisane, ale my pamiętamy także o małych sprawach, małych, ale jakże wielkich dla społeczności gminnych. Chcemy, aby przebudowana została oczyszczalnia w Krasnem, znalazły się na to środki, których dotychczas w programach rządowych nie było. Chcemy, żeby rozbudowała się oczyszczalnia w Dynowie, by powstał także miejscowy klub sportowy Błażowianka, która w tym roku będzie miała stulecie i na to rząd Rzeczpospolitej Polskiej znalazł pieniądze.

Można wybierać niepewnych, niesprawdzonych, mówiących dużo, realizujących inaczej, ale najlepiej wybrać tych, którzy byli i są w kryzysie, którzy zawsze są ze swoimi obywatelami i zawsze odpowiadają na ich potrzeby.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego

Tych 10 lat samorządu, 10 lat podejmowania odpowiedzialności za rozwój województwa podkarpackiego by nie było, gdyby nie współdziałanie naszego sejmiku, wszystkich samorządowców, wsparcie parlamentu. Podziękowania dla pani minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, która odpowiada za program dla Polski Wschodniej. Fundusze europejskie dla Podkarpacia, czyli program, do którego już są nabory, to ponad 10 miliardów złotych. Widać nadrabianie tych zaległości, które są także w gospodarce, w rozwoju społecznym, jest to obowiązek przenoszony wprost na rozwój wewnątrz naszego województwa, drogi w Bieszczadach, na Roztoczu to dwa takie peryferyjne obszary trudne i zaniedbane. Gdy byliśmy trzy tygodnie temu z marszałkiem Kuchcińskim w Bieszczadach, jeden z przewodników bieszczadzkich mówił, że te drogi nie były odnawiane i remontowane od czasów słusznie minionej komuny, taka jest rzeczywistość, taka jest prawda. Robimy wiele rzeczy związanych z inwestowaniem w przyszłość, czego przykładem jest Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz. Przykładem rozwoju jest także Podkarpacki Fundusz Rozwoju, który wspiera przedsiębiorców, nasze działania związane z inwestowaniem w innowację, ale nie tylko w obszar związany z gospodarką, też centrum innowacji, projekt, który nie ma odpowiednika w tej chwili w pozostałych województwach.

Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, szef okręgu 54: powiat leżajski, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski, Tarnobrzeg

W imieniu wszystkich tutaj obecnych członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości tworzących okręg 54 pragnę bardzo serdecznie pozdrowić i wyrazić wielką radość, że w końcu możemy się spotkać tutaj w Rzeszowie w filharmonii podkarpackiej, aby wzajemnie się wzmocnić w tej ważnej drodze do realizacji naszych zobowiązań, do realizacji programu Prawa i Sprawiedliwości. Jedną z fundamentalnych zasad naszego programu, który zawsze był na pierwszym miejscu, jest bezpieczeństwo. Świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński i prezes Jarosław Kaczyński od lat właściwie diagnozowali te wszystkie zagrożenia, z którymi dzisiaj musimy się mierzyć, zagrożenia, które przez naszych liderów były od dawna nazywane po imieniu, które były wskazywane jako zagrożenie zwiększenia dążeń imperialnych Rosji. Szydzono z tego, wyśmiewano jeszcze do wieczora 23 lutego poprzedniego roku, natomiast od 24 lutego, od wybuchu tej brutalnej wojny na Ukrainie, wszystko się zmieniło. Te przewidywania stały się w rzeczywistością, ale Prawo i Sprawiedliwość, szczególnie nasze okręgi, było do tego właśnie przygotowane dzięki między innymi stworzonej przez pana wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego ustawy o obronie ojczyzny, która wzmacnia nasze jednostki wojskowe. Nisko, Nowa Dęba tworzy nową infrastrukturę poligonową szkoleniową, ale przede wszystkim inwestuje w polski przemysł zbrojeniowy. To jest Dezamet Nowa Dęba i oczywiście dzisiaj perła w koronie polskiej zbrojeniówki, a więc Huta Stalowa Wola, która na koniec rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u była na przepaści upadłości, bez zamówień, bez wiary w to, że taki zakład może realizować takie zamówienia. A dzisiaj możesz jeszcze armato-chałbice Krab, wieża bezzałogowa i nowy projekt Borsuk to te sprzęty zbrojeniowe, które są naszą dumą, są dumą Polski, a wartość zamówień to ponad 13 miliardów złotych! Tak Prawo i Sprawiedliwość z determinacją realizuje priorytet, jakim jest bezpieczeństwo. Ale to również bezpieczeństwo gospodarcze, wymieniane już w budowie strategicznych dróg, jak droga S19 – Via Carpatia im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pan poseł Tomasz Poręba mógłby najlepiej powiedzieć, jak od 2009 roku w Parlamencie Europejskim polskie delegacje mówiły, że to droga niepotrzebna. A dziś jest ona drogą życia dla naszego regionu, ściągającą tutaj strategiczne wielkie inwestycje zagraniczne, tak jak w Stalowej Woli, a dzięki wsparciu rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego wspólnie z panem marszałkiem Władysławem Ortylem możemy realizować wielki program gospodarczy stworzenia stref przemysłowych pomiędzy powiatem niżańskim a powiatem leżajskim, powiatem stalowowolskim, który może się mierzyć tylko i wyłącznie z planem centralnego okręgu przemysłowego, który na tej ziemi powstawał 85 lat temu. Takich zadań jest bardzo dużo, ale my wszyscy dzisiaj, aby je zrealizować, musimy wykonać wielką pracę i przyjąć postawę odważną, zdecydowaną, aby nie wkradało się czasami obecne wśród nas marudzenie, bo wiadomo, że czasy są trudne, ale jak mówił Święty Augustyn: „Zawsze ludzie mówią, że są złe, trudne czasy, a to my, ludzie danych czasów je tworzymy i to od nas zależy, jakie one będą. Można przyjąć trzy postawy z techniki na morzu: sternik pesymista, który widząc złą pogodę, sztorm, załamie się, będzie narzekał, będzie czekał na jeszcze większą katastrofę. Można przyjąć postawę optymisty, który usiądzie, nic nie robiąc nieodpowiedzialnie, będzie czekał na zmianę pogody, a można mieć sternika realistę, który w takim momencie podniesie żagiel i będzie łapał wiatr. Prawo i Sprawiedliwość ma takiego sternika, jakim jest prezes Jarosław Kaczyński i my wszyscy w tych czasach musimy w aktywności, w odwadze, zjednoczeniu razem łapać ten dobry wiatr, mając świadomość, że nasza Polska Łódź jest uderzana tymi prądami liberalnymi, lewicowymi, wszechogarniającym nas kłamstwem i manipulacją.

Tym bardziej potrzebujemy z naszej strony odwagi jedności, abyśmy schowali do głębokiej kieszeni wszystkie niepotrzebne ambicje, różnice, które mogą nas niepotrzebnie różnić. Nam potrzeba jedności, bo ona zawsze nas prowadziła do zwycięstwa, i wszystkim państwu chciałbym życzyć na ten rok, aby prowadziła nas wiara nadzieja i miłość. Wiara do tych wartości, które zawsze były dla nas najważniejsze, szczególnie tu na Podkarpaciu, i wiara w zwycięstwo, nadzieja w to, że dobro i miłość do naszych rodzin są silniejsze od zła. Miłość do drugiego człowieka i miłość do naszej ojczyzny Polski. Zwyciężymy!

Jan Warzecha, poseł, szef okręgu 55: powiat dębicki, mielecki, ropczycko-sędziszowski, kolbuszowski, strzyżowski

Kiedyś słyszeliśmy, że ma być zwinięta linia kolejowa l25 Mielec-Dębica i dzięki zaangażowaniu europosła Tomasza Poręby, pana marszałka, nas parlamentarzystów, samorządowców, udało się to połączenie za kwotę około 300 milionów złotych. Drugi Mielec może się poszczycić oddaną halą sportową z trzema nieckami basenowymi, wybudowana została obwodnica północno-zachodniej części. To są największe sukcesy wymienione przeze mnie, bo przecież jest ich dużo więcej. W powiecie dębickim największą planowaną inwestycją jest przebudowa drogi krajowej 73 Pilzno-Jasło z czterema obwodnicami w Pilźnie, Brzostku, Kołaczycach i w Jaśle. I tu muszę pochwalić kolegę europosła Bogdana Rzońcę, byłego przewodniczącego komisji infrastruktury, który był mocno zaangażowany w to przedsięwzięcie, również panią senator i panią poseł Marię. Za około miliard złotych ma szansę zostać zrealizowana ta inwestycja, część drogi 20 km pójdzie nowym śladem. W Dębicy oddaliśmy zespół szkół specjalnych, piękny obiekt dla dzieci niepełnosprawnych, który został zbudowany za 29 milionów złotych. Niedawno został oddany most na rzece Wisłoce za 28,5 miliona złotych. W powiecie ropczycko-sędziszowskim będziemy się cieszyć z nowego zjazdu, autostrady w Ostrowie w gminie Ropczyce, gratuluję panie pośle Kazimierzu, bo wiem, że był pan mocno zaangażowany w to przedsięwzięcie. W powiecie kolbuszowskim została zrealizowana obwodnica Strzyżowa i Czudca za około 180 milionów złotych, ale pamiętajmy również, że w tym powiecie jest realizowany tunel za 2 miliardy 230 milionów, to ogromna inwestycja.

Piotr Babinetz, poseł, szef Komisji Kultury, szef Okręgu 57: powiat brzozowski, jasielski, krośnieński, Krosno

Polityka naszego państwa to wielkie inwestycje. Koncern Orlen przeznaczył ponad 100 milionów złotych na budowę nowej instalacji do produkcji bioetanolu w rafinerii Jedlicze. Kompatybilny z tym jest projekt i przeznaczone przez rząd środki dla starosty krośnieńskiego, ponad około 90 milionów złotych. Droga towarowa właśnie do tej rafinerii za ponad 600 milionów złotych, na modernizację linii kolejowej 108 od Gorlic do Jasła także ponad 60 milionów, na budowę drogi łączącej Krosno z trasą Via Carpatia S19. To również kilkadziesiąt milionów złotych na inwestycje i doposażenie bardzo ważnego szpitala specjalistycznego onkologicznego w Brzozowie i między innymi ponad 300 milionów na sieć wodociągową i kanalizacyjną właśnie w tych miejscach naszego województwa, gdzie trzeba wzmocnić możliwość działalności i życia ludzi, gdzie jest im trudniej. Musimy dokończyć trasę S9 im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale także bardzo ważna jest modernizacja linii kolejowej 108 od Jasła poprzez Krosno, Sanok ku granicy wschodniej Rzeczypospolitej, granicy polsko-ukraińskiej. To jest kwestia komunikacyjna, ale także bezpieczeństwa państwa. Bardzo ważna jest także kwestia lokalizowania kolejnych oddziałów wojska polskiego, wojsk operacyjnych, wojsk obrony terytorialnej, także w naszych powiatach. I wreszcie ważna sprawa, jeśli chodzi o zabezpieczenie przeciwpowodziowe, ale także zabezpieczenie wody, bo przecież to woda będzie się stawała coraz bardziej deficytowa i tutaj bardzo ważną inwestycją jest w powiecie jasielskim budowa zbiornika wodnego Kąty-Myscowa. Aby zrealizować cele strategiczne dla całej ojczyzny, ale także dla Podkarpacia, musimy się mobilizować, musimy zwyciężyć w najbliższych wyborach.

Spotykamy się w przeddzień 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Chociaż teraz również mamy zagrożenie moskiewskie, mamy wojnę u naszych granic, to wtedy sytuacja była 1000-kroć trudniejsza, a jednak powstańcy walczyli. Naszym obowiązkiem jest teraz zadbać o naszą wspólnotę właśnie imię pamięci o powstańcach styczniowych, pamięci o tych wszystkich, którzy tworzyli naszą ojczyznę, którzy tworzyli Polskę.

Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego, szef Okręgu 58: powiat lubaczowski, jarosławski, przeworski, bieszczadzki, leski, sanocki, przemyski, Przemyśl

Trzeba powiedzieć o wsparciu z programu obszarów wiejskich i wodno-kanalizacyjnych. Jako samorząd województwa podkarpackiego wydaliśmy prawie pół miliarda złotych i w dużej mierze środki te trafiły na południe województwa. Zrobiliśmy diagnozę i okazało się, że są wielkie potrzeby, jeśli chodzi o oczyszczalnie ścieków, sieć wodociągowo-kanalizacyjną. Kolejne rozdanie za nami, 125 milionów złotych – podpisaliśmy umowy kilka dni temu i jeszcze liczymy na to, że w tym rozdaniu uda się pozyskać kolejne 125 milionów, żeby wszystkie te samorządy, które nie dostały jeszcze środków, a są na liście rezerwowej, je otrzymały. Do tego trzeba dodać prawie pół miliarda złotych na scalenie, w czym jesteśmy liderem w Polsce.

Wielkie zasługi należą do instytucji, o których mówiła pani wojewoda, ale też ogromnej rzeszy wolontariuszy, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, czego skutkiem jest przyspieszenie budowy przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice. Nie ulega wątpliwości, że ruch turystyczny, wymiana handlowa z Ukrainą będzie zdecydowanie narastać. Inwestycje w naszym rejonie to również inwestycje w turystykę. Muszę powiedzieć o kolei gondolowej – to wielki sukces polskich kolei linowych, które za Platformy zostały przecież sprzedane i była prawie że likwidacja tego przedsiębiorstwa. A tu odwrotnie – wielka inwestycja za ponad 110 milionów złotych i ogromny sukces, ogromne dochody, jedna z największych atrakcji naszego województwa, dająca wielkie możliwości rozwoju. Mało tego – powstanie druga linia z Polańczyka. Warto powiedzieć o dużych pieniądzach na kolej wąskotorową w Przeworsku, to też będzie jedna z najważniejszych atrakcji. Odbudowano linię 102 i 108, wróciły pociągi i wrócą do Ustrzyk Dolnych. Do Gniewczyny Łańcuckiej, która też była sprzedana nie wiadomo komu i za jakieś drobne pieniądze, wraca produkcja wagonów. Wspomnę też o budowie wielu mostów, w tym bardzo oczekiwanym od wielu, wielu lat moście w Jarosławiu, drogach i obwodnicach.

Agata Augustyn, wójt gminy Tarnowie

Jestem dumna z tego, że jestem pierwszą kobietą wójtem w gminie Tarnowiec, jedyną w powiecie jasielskim, ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, że za mną trudna kampania, jak każda. Pierwsza w życiu, którą wygrałam w pierwszej turze. Kampania, w której postawiłam na fakty, bo tylko fakty się obronią. Po tygodniu urzędowania widzę, jak ogromne pieniądze rządowe spływają do mojej gminy. Bez tych środków nie dalibyśmy rady. Za mną kampania, w której przyciągnęłam wielu ludzi, którym leży na sercu rozwój mojej gminy, ale również rozwój Podkarpacia i rozwój całej Polski. Przede mną ciężka praca, ale razem damy radę!

W spotkaniu udział wzięli: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, minister, szef Kancelarii Premiera Marek Kuchciński, poseł Teresa Pamuła, minister Rafał Weber, poseł Maria Kurowska, poseł Janina Sagatowska, poseł Krzysztof Sobolewski, poseł Zdzisław Pupa, poseł Jerzy Paul, poseł Kazimierz Gołojuch, poseł Fryderyk Kapinos, poseł Jan Warzecha, poseł Andrzej Szlachta, poseł Piotr Babinetz, poseł Tadeusz Chrzan, poseł Mieczysław Golba, poseł Piotr Uruski, poseł Marcin Warchoł, poseł Adam Śnieżek, europoseł Tomasz Poręba, europoseł Bogdan Rzońca, senator Alicja Zając, senator Stanisław Ożóg.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści