Odpowiedzi na pytanie „Jak wesprzeć rozwój gospodarczy” będą szukali uczestnicy 31. konferencji Europa Karpat, która rozpocznie się w sobotę (27.11) w Węgierskiej Górce. Otworzy ją Marek Kuchciński, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP, szef Karpackiego Zespołu Parlamentarnego i pomysłodawca cyklu.
Transmisja: https://youtu.be/u8frXGielPU
Europa Karpat stała się już czymś znacznie ważniejszym niż konferencją, która od lat łączy polityków, ekonomistów, przedsiębiorców, twórców kultury, naukowców z różnymi inicjatywami obywatelskimi w obrębie Karpat.
Tym razem debaty toczyć się będą w obrębie trzech głównych tematów zebranych w panele. Pierwszy z nich dotyczy tzw. ustawy górskiej.
Dyskusje o niej trwają od lat, ale w lipcu 2021 roku powstał Parlamentarny Zespół ds. ustawowego uregulowania polityki górskiej. Głównym celem zespołu są zadania na rzecz wsparcia terenów górskich i podgórskich, w celu zahamowania spadku produkcji rolniczej na tych terenach z zachowaniem ochrony środowiska, zmniejszenia ubóstwa, zwiększenia rozwoju gospodarczego poprzez budowę infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej, wodociągowej, podniesienie jakości życia.
Zaproszeni goście będą mieli okazję opowiedzieć o kulisach tworzonych aktów prawnych i problemach, jakie są z tym związane. Konkretne przepisy dopiero powstają i powinny dotyczyć obszarów leżących powyżej 500 m n.p.m., czyli terenów górskich i terenów podgórskich (350-500). Zaproszony został między innymi wicepremier, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.
– Planujemy wsparcie na przykład poprzez zwiększenie dopłaty do paliwa na terenach górskich. Aktualnie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Eksperci przygotowują także rozwiązania pozwalające na wsparciu hodowli bydła i krów od pierwszej sztuki i wsparcie płatnością redystrybucyjną od 1 ha (było od 3 ha) – tłumaczy minister.
Drugi panel będzie poświęcony funduszom europejskim, które mogą wesprzeć rozwój Karpat.
– Karpaty mają ogromny potencjał, który dzięki współpracy ponad granicami państw, możemy lepiej wykorzystać. Dlatego tak ważne jest, aby powstała strategia makroregionalna UE dla Karpat. Strategia Karpacka wzmocni konkurencyjność i atrakcyjność regionu oraz ograniczy odpływ mieszkańców przez podniesienie jakości ich życia. Będzie kołem zamachowym dynamicznego i zrównoważonego rozwoju przy poszanowaniu unikalnych walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego tego obszaru – zapowiada minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, który będzie uczestnikiem Europy Karpat.
Warto też zwrócić uwagę na opinię Dawida Laska, wiceprezesa Euroregionu Karpackiego.
– Dzisiaj rozmowa o funduszach europejskich dla Karpat to właściwie refleksja o braku instrumentu finansowego na poziomie współpracy terytorialnej dla całego obszaru (program karpacki) oraz dyskusja o rzeczywistych możliwościach koordynacji istniejących programów transgranicznych i transnarodowych. To ogromne wyzwanie, szczególnie w kontekście niskiej kultury organizacyjnej współpracy terytorialnej obejmującej cały makroregion karpacki. Szansą są profesjonalne i oddolne sieci i struktury współpracy takiej jak Euroregion Karpacki i proponowane przez Euroregion Transgraniczne Obszary Funkcjonalne, jako nowy model rozwojowy dla obszarów transgranicznych. Należy poszukiwać również pól i celów współpracy poza zasięgiem środków finansowych UE. Wykorzystanie i łączenie potencjału Karpat w ramach międzynarodowych konceptów, takich jak marka karpacka CARPATHIA jest realną perspektywą dla wspólnej przestrzeni społeczno-gospodarczej w Karpatach – wyjaśnia.
Nie byłoby gospodarki i kultury Karpat, gdyby nie aktywność kobiet. Podczas Forum będą miały one szczególny głos.
– Chciałabym, aby panel „Ruch kobiet Europy Karpat” podjął tematy związane z rolą kobiety we współczesnym świecie i możliwością jej oddziaływania na rzecz środowisk, w którym żyją, pracują. Podkreślenia wartości tradycyjnych rodziny, kultury, obyczaju. Promowania we własnych środowiskach znaczenia kobiet jako matki, żony, pracownika, wspierania w działaniach na rzecz pomocy w wychowaniu dzieci, uzupełniania wykształcenia, uregulowań prawnych w zakresie kodeksu pracy, wynagrodzeń – deklaruje Teresa Pamuła, poseł na Sejm RP i moderatorka 3. panelu.
Europa Karpat
27 listopada 2021 r. (sobota)
XXXI konferencja poświęcona rozwojowi obszaru Karpat
10:50 – 11:00
Otwarcie konferencji
Marek Kuchciński, Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP
11.00 – 12.00
I. Rozwój obszaru Karpat – ustawa górska
Moderator: Kazimierz Matuszny, Poseł na Sejm RP, Karpacki Zespół Parlamentarny
Prelegenci:
- Henryk Kowalczyk, Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Teresa Pamuła, Poseł na Sejm RP
- Michal Milerski, Pracownik naukowy Praha-Uhrineves, Czechy
- Jozef Kondela, Manager Agroturystyki, nagroda agromanadżera roku 2019 r. Słowacji
- Maria Wisińska-Kurz, Dyrektor Zarządu Zlewni w Żywcu, Wody Polskie
- Andrzej Kalata, Starosta Żywiecki
12.10 – 13.10
II. Fundusze europejskie w rozwoju Karpat
Moderator: Marek Kuchciński, przew. Komisji SZA, Karpacki Zespół Parlamentarny
Prelegenci:
- Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej
- Dawid Lasek, Wiceprezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki,
- Peter Madigár, koordynator projektu Szlak Kultury Wołoskiej
- Marcin Filip Dyrektor Biura Euroregionu Beskidy
- Sylwia Cieślak-Wilk, Dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych
- Marek Regel, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu
13:20 – 14:20
III. Ruch kobiet Europy Karpat
Moderator: Teresa Pamuła, Poseł na Sejm RP
Prelegenci:
- Ewa Szymańska, Poseł na Sejm RP
- Jadwiga Wiśniewska, Poseł Parlamentu Europejskiego
- Agnieszka Biegun Juszczyna, Radna Sejmiku Województwa Śląskiego
- Anna Wasilewska, Wójt Gminy Jeleśnia
- Agnieszka Wyszyńska, wójt gminy Kuryłówka
- Teresa Brzeżawska-Juszczak, wójt gminy Tyrawa Wołoska
- Nelli Rokita, b. Poseł na Sejm RP
- Irena Golec, działaczka społeczna
14:20 – 15:00
Prezentacja na temat owczarstwa
- Piotr Kochut, Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne
- Józef Michałek, Związek Podhalan Oddział Górali Śląskich
15.00 – 16:00
Lunch dla uczestników konferencji
Konferencja organizowana we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.