Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przywołuje pamięć o najważniejszych momentach w dziejach kraju, zachęca do refleksji nad historią naszej Ojczyzny. Biało-czerwone barwy przemawiają do patriotycznych i obywatelskich uczuć, przypominają nam, że możemy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, inspirują do działań na rzecz dobra wspólnego, jakim jest Rzeczpospolita.
Przypominają nam o wielu momentach chwały państwa i narodu, takich jak Konstytucja 3 maja – dzieło mądrości obywatelskiej posłów uczestniczących w pracach Sejmu Wielkiego i całego wspierającego jej twórców narodu.
Konstytucja przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj i wciąż pozostaje symbolem odważnego, nowatorskiego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej. Jej dziedzictwo to dla nas wielkie zobowiązanie i wyzwanie.
Dziś to na nas współczesnych spoczywa obowiązek pielęgnowania pamięci historycznej, jak również przekazywania jej następnym generacjom. Bowiem znajomość własnych dziejów i symboli narodowych daje poczucie przynależności do społeczeństwa oraz państwa, buduje tożsamość narodową. Szczególnego znaczenia nabierają słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – fragment listu marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego do organizatorów i uczestników uroczystych obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja.
2 maja marszałek Sejmu wziął udział w uroczystym podniesieniu Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego, które rozpoczęło stołeczne obchody. Biało-czerwone flagi rozdano wszystkim, którzy zgromadzili się na placu Zamkowym. Wcześniej Marek Kuchciński wziął udział w ceremonii wręczenia przez prezydenta Andrzej Dudę nominacji generalskich w Pałacu Prezydenckim. Z kolei w południe na dziedzińcu Belwederu Marszałek Sejmu uczestniczył w uroczystości wręczenia przez Prezydenta odznaczeń państwowych oraz flag dla wyróżnionych organizacji i instytucji. Order Odrodzenia Polski i Ordery Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej nadano osobom zasłużonym w działalności na rzecz środowisk polonijnych. Wręczono także narodowe flagi przedstawicielom różnych organizacji i instytucji, które działają w Polsce i za granicą. W uroczystościach w Belwederze, oprócz Marszałka Sejmu, wzięli też udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk oraz minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Parlament reprezentowała Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu.
Sejm ustanowił Dzień Flagi RP 15 lat temu. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
fot. Łukasz Błasikiewicz/ KS