POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

„Dziękujemy za niepodległość” – Święto Dziękczynienia z udziałem marszałka Sejmu

W Świątyni Opatrzności Bożej zapłonęła 150-letnia świeca podarowana Polakom przez Piusa IX. Życzeniem papieża było rozpalenie jej w wolnej Warszawie. Podczas Święta Dziękczynienia prezydent, marszałek Sejmu, parlamentarzyści, członkowie rządu, kombatanci i duchowni dziękowali Bogu za niepodległość.

Msza św. w roku stulecia niepodległości celebrowana była pod przewodnictwem Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka, aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej dokonał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś, który podkreślił, że miarą świętowania wyzwolenia jest nie tylko własne doświadczenie wolności, ale także umiejętność podzielenia się tym darem z innymi.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że na niepodległość trzeba było długo czekać, ale Polacy doczekali się odrodzonej, wolnej, znów niepodległej ojczyzny. – Dziś spotkał mnie ten zaszczyt, że mogłem ją zapalić po raz drugi – znów w wolnej, niepodległej, suwerennej Polsce – powiedział prezydent.

Ogień, który rozpalił świecę, pochodzi z Grobu Nieznanego Żołnierza. Jako pierwszy zapalił ją w 1920 roku marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński.

Po mszy św. Andrzej Duda i Marek Kuchciński wzięli udział w uroczystym odsłonięciu tablic upamiętniających diecezje, które przyczyniły się do budowy Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie świątyni jako narodowego wotum wdzięczności za uchwalenie Konstytucji 3 maja zdecydował Sejm Czteroletni.

KB__0228 KB__0377 KB__0580 KB__0607 KB__0685 KKB_0058 KKB_0407 KKB_0568 KKB_0715 KKB_1053 KKB_1092 KKB_1141 KKB_1197

KKB_1227fot. Krzysztof Białoskórski/ Sejm

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści