POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Darmowa pomoc dla mieszkańców Podkarpacia. Przemyskie Biuro Porad Prawnych ma już 20 lat!

20 lat temu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Podkarpacia, w ramach Biura Poselskiego posła Marka Kuchcińskiego, powołano Biuro Porad Prawnych. Było to pierwsze tego typu biuro stworzone przez Prawo i Sprawiedliwość w całym kraju. Jak czytamy na stronie marekkuchcinski.pl: służy ono pomocą każdemu, kogo dotknęła niesprawiedliwość, niekompetencja lub arogancja urzędów i instytucji, każdemu, kto potrzebuje wskazówki w korzystaniu z przysługujących mu praw. Bez względu na narodowość, poglądy polityczne czy status społeczny.

Pomoc ta polega na udzielaniu bezpłatnych porad prawnych, przygotowywaniu pism procesowych i administracyjnych, a w sprawach tego wymagających na podejmowaniu odpowiednich interwencji.

– Do Biura zgłaszają się ludzie, którzy nie potrafią sobie sami poradzić z urzędniczymi zawiłościami i prawnymi kruczkami. Nasi prawnicy wskazują im drogę – mówi Marek Kuchciński. – W ciągu 20 lat działalności Biuro udzieliło ponad 30 tys. porad. Swoją wiedzą i wsparciem z mieszkańcami Przemysła i okolic dzielili się m.in. Lucyna Podhalicz, Janusz Fudała, Andrzej Matusiewicz, Ryszard Góral, Bogusław Wojnarowicz, Rafał Scheller, Krzysztof Drabik, Barbara Zięzio, Marcin Zaborniak, Eugeniusz Strzałkowski, Wiesław Morawski, Stanisław Szarzyński, Witold Wiśniewski, Robert Majka, Jolanta Sawicka, Agnieszka Koziuto, Barbara Piórkowska, Bogusława Kondratko, Katarzyna Rokitowska, Barbara Hapka-Twardy, Małgorzata Błażko – większość z nich w ramach wolontariatu. Chciałbym im wszystkim bardzo serdecznie podziękować. Bez nich nie udałoby się zrobić tak wiele dobrego dla naszych mieszkańców. A jeśli kogoś pominąłem, to z serca przepraszam i proszę o wybaczenie – dodaje marszałek.

Najwięcej spraw dotyczy prawa administracyjnego; ogólnego zakresu prawa cywilnego; prawa karnego i wykroczeniowego; prawa pracy i ubezpieczeń społecznych; prawa rodzinnego.  W 2021 roku najczęściej prośbę o pomoc kierowano w sprawie odwołania, wniosku, przedsądowego wezwania do zapłaty czy pozwu o alimenty czy rozwód. Często zgłaszano się z problemami dotyczącymi procedury uzyskania lub odmowy przyznania zasiłków opiekuńczych, jak i zasiłków dla osób niepełnosprawnych, umowy najmu, spraw dotyczących wspólnoty mieszkaniowej, eksmisji, wymeldowania, spadków, rent czy emerytur.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z darmowej pomocy prawnej w biurze poselskim Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego mogą skontaktować się z pracownikami biura osobiście bądź telefonicznie pod nr 16 678 49 19.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści