POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Bircza i Jawornik Polski zostaną miastami

Jawornik Polski
Jawornik Polski. źródło: podkarpackie.com

Podkarpacie będzie miało dwa nowe miasta! Bircza w powiecie przemyskim i Jawornik Polski w powiecie przeworskim uzyskały rządową rekomendację.

Rada Ministrów zaproponowała, żeby Bircza i Jawornik Polski otrzymał prawa miejskie od 1 stycznia 2024 roku. Decyzję musi jeszcze zaopiniować Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

34 nowe miasta w Polsce

W sumie status miasta uzyskały 34 miejscowości: trzy w kujawsko-pomorskim, trzy w lubelskim, jedna w lubuskim, osiem w łódzkim, jedenaście w mazowieckim, jedna w opolskim, dwie w podkarpackim, jedna w śląskim, dwie w świętokrzyskim i dwie w wielkopolskim.

Bircza i Jawornik Polski już były miastami

Bircza ma bardzo bogatą historię, sięgającą 1188 roku.  W 1464 roku ogłoszono lokację miasta. Zostało ono zredukowane do wsi w 1934 roku na mocy reformy gminnej.

Jawornik uzyskał lokację miejską przed 1472 rokiem. 300 lat później (w 1784 r.) został przekształcony, a w 1934 roku utracił to prawo.

Obie miejscowości liczą ponad 1000 mieszkańców.

Co prawa miejskie oznaczają dla Birczy i Jawornika Polskiego? 

Teraz miejscowości czeka zmiana szyldów, pieczątek i tablic. Nie ma natomiast potrzeby wymiany dowodów osobistych. Zachowują one ważność do upływu terminów w nich określonych. Według rządu status miasta ułatwia pozyskiwanie inwestorów, tworzenie nowych miejsc pracy.

Z doświadczeń innych miejscowości, które uzyskały prawa miejskie, dzięki zrealizowanym inwestycjom z rządowych programów, podniosły poziom życia mieszkańców. Rozwinęły sieć komunikacyjną, zabudowę kanalizacyjną, infrastrukturę przeznaczoną dla dzieci i seniorów, oraz opiekę medyczną.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści