POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Biografia polityczna Marka Kuchcińskiego

Z Przemyśla do wielkiej polityki. Biografia polityczna Marka Kuchcińskiego. To książka, która jest biografią szczególną. Opisuje losy człowieka, ale jest jednocześnie niezwykłą ilustrację podkarpackiego środowiska. Ludzi i idei, którzy stworzyli wyjątkowy rozdział w polskiej i europejskiej polityce.

Nie bez znaczenia jest fakt, że premiera biografii Marka Kuchcińskiego ma miejsce podczas Europy Karpat. Dziś konferencja ta kształtuje międzynarodowe idee dotyczące rozwoju Europy Środkowej. Dokonał tego człowiek pochodzący z niewielkiego miasta na Podkarpaciu.

– Ta droga jest fascynująca dla każdego historyka. Podkarpacie miało dwóch Marszałków Sejmu: Andrzeja Maksymiliana Fredrę z Pleszowic i Marka Kuchcińskiego z Przemyślą. Czy to nie jest wystarczający argument za tym by napisać poważną książkę? – zastanawiał się podczas spotkania autorskiego w Karpaczu profesor Jan Draus.

Marek Kuchciński przyznał, że miał obiekcje, gdy usłyszał o pomyśle napisania jego biografii. Jest bardzo aktywnym politykiem, który sam nie napisał jeszcze swojego ostatniego rozdziału na polskiej i europejskiej scenie.

– Przekonały mnie nazwiska profesora Drausa i doktora Iwaneczko. To praca, w gruncie rzeczy naukowa, z poważnymi przypisami, literaturą i naukową faktografią. No i nie jestem tam sam: są w niej ludzie, którzy tworzyli środowisko kształtujące moją drogę i drogę wielu Polaków – wyjaśniał Marek Kuchciński.

Dariusz Iwaneczko nie krył, że jest to biografia otwarta. – Piszemy o człowieku, który jest w biegu. Odkrywamy fenomen środowiska i dokonujemy jego wiwisekcji. Niezwykłe jest to, że najsilniejsze ugrupowanie polityczne w regionie stworzył człowiek, który nie miał na początku ambicji politycznych. Wybrał drogę rozwoju kultury niezależnej. Stworzenia środowiska myślicieli, artystów, ludzi wolnych, zbuntowanych w mrocznych czasach komunizmu. Potem zaangażował się w działalność społeczną w Komitetach Obywatelskich, a konsekwencją tego było wejście do polityki – wyjaśniał Dariusz Iwaneczko.

Marek Kuchciński nie ukrywał, że jego polityczne poglądy ukształtowali braci Kaczyńscy. – Najpierw poznałem Jarosława. Na początku 1990 roku zaproponował nam coś co było spójną wizją uporządkowanej Polski. Wtedy główną ideą było obalanie komuny, a Jarosław Kaczyński pokazywał nową drogę. Potem na mojej drodze pojawił się Lech Kaczyński i jego pojęcie bezpieczeństwa jako kierunku rozwoju kraju – opowiadał Marek Kuchciński.

Aby poznać lepiej fenomen podkarpackiego środowiska politycznego zorganizowanego dzisiaj wokół Prawa i Sprawiedliwości, a także prześledzić losy ludzi budujących niezależną Polskę “na peryferiach” wielkiej polityki, bo tak jest postrzegany przemyśl, warto sięgnąć po biografię wydaną przez Instytut Wschodni. Bogato ilustrowana z pieczołowicie opracowaną bibliografią, jest ważną pozycją w historycznej bibliotece polskiej polityki i kultury.

fot. M. Olejnik

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści