POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Bieszczady przyciągają na stoki. Już niebawem mają szansę stać się centrum treningowym na światowym poziomie

W Bieszczadach ruszyła Podkarpacka Liga Dzieci i Młodzieży w Biegach Narciarskich i V Podkarpacka Liga Dzieci i Młodzieży w Narciarstwie Alpejskim pod honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który wspiera inicjatywę od lat.

Rywalizacja toczyła się w sześciu kategoriach wiekowych na trasach im. Stanisława Nahajowskiego w Ustjanowej Górnej.

DSCF3336 DSCF3314 (1)DSCF3345

Z inicjatywy marszałka Marka Kuchcińskiego przygotowywany jest plan inwestycji sportowych w Podkarpackiem, którego sercem ma być Centralny Ośrodek Sportu. COS-y są miejscami, w których trenują reprezentacje narodowe na różnych szczeblach. Polskie związki sportowe szkolą tam młodzież i zawodników o światowej renomie.

Ośrodki takie są oblegane przez zawodników z całego kraju. Jeśli jednak są dobrze wyposażone i mają nowoczesną infrastrukturę, generują także zainteresowanie zagranicznych gości. To jednak nie koniec. Często COS jest sercem życia sportowego dla całego regionu. W nim odbywają się treningi specjalistyczne, konsultacje trenerskie, sympozja naukowe. Kolejne setki sportowców szukają miejsc w pobliżu COS. To przynosi kolejne szanse na rozwój bazy hotelowej, medycznej, rehabilitacyjnej.

Dobrym przykładem są choćby COS-y w Zakopanem i Cetniewie, gdzie najlepsi na stale mieszkają w Ośrodku, a dziesiątki zgrupowań organizowanych jest jednocześnie wokół tych obiektów. Nie inaczej może być w przypadku Ustrzyk Dolnych. Wokół są bowiem skocznie narciarskie, trasy zjazdowe, biegowe, miejsca dla sportów wodnych. Bieszczady spełniają kryteria dla narciarstwa alpejskiego. Stoki posiadają homologację FIS, a tutejsza liga specjalizuje się w konkurencjach technicznych: slalomie, slalomie gigancie (Laworta). – Na Bieszczadzki COS już teraz mówimy „ósmy element”. Mamy w Polsce siedem Centralnych Ośrodków Sportu: w Cetniewie, Spale, Szczyrku, Zakopanem, Warszawie, Władysławowie, Giżycku i Wałczu. Ten będzie kolejnym w sportowej układance, która ma także pobudzić region gospodarczo. Jednym z fundamentalnych warunków jest współpraca władz samorządowych – mówił marszałek Kuchciński, który spotkał się dziś z samorządowcami z Ustrzyk Dolnych, by omówić koncepcję COS-u i wyznaczyć cele.

DSCF3587 2 2DSCF3354DSCF3642 DSCF3641 DSCF3381 DSCF3364

fot./ tekst mo

 

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści