PGE Energia Odnawialna, największy producent zielonej energii w Polsce, inwestuje w farmy słoneczne na Podkarpaciu. Jednomegawatowa inwestycja składa się z blisko 3 tys. paneli o mocy 350W każdy, na powierzchni 2 ha. Panele monokrystaliczne, w jakie została wyposażona elektrownia w Lesku (Bieszczady), są najbardziej wydajną i efektywną dziś technologią. Dzięki nim można produkować energię elektryczną niezależnie od pogody, nawet przy niskim poziomie naświetlenia, w warunkach typowych dla strefy klimatycznej w Polsce.
– W polskich Karpatach, na Podkarpaciu, powinno być takich farm jak najwięcej. Dzięki nim zadbamy o czystą wodę, czyste powietrze, czystą energię – mówił Marek Kuchciński w Lesku.
Według PGE uruchomienie czterech jednomegawatowych instalacji fotowoltaicznych zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 2700 gospodarstw domowych. A to dopiero początek.
Rozwijając energetykę słoneczną, Polska wpisuje się w światowy trend odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Jest to niezbędne dla bezpiecznego i zrównoważonego systemu energetycznego w przyszłości. Jej rozwój jest konieczny także do osiągnięcia unijnego celu w zakresie neutralności klimatycznej do 2050 r. Zielony Ład z kluczową rolą fotowoltaiki jest również szansą dla wzrostu zatrudnienia w dziedzinie technologii niskoemisyjnych.
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w latach 2019-2024 moc energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) ma wzrosnąć na świecie o 50 proc. i wynieść 1 200 GW. Sama fotowoltaika zaś ma stanowić ponad 57 proc. wzrostu.