POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Benefis prof. Jana Drausa

13 czerwca w Rzeszowie odbył się benefis profesora Jana Drausa – historyka, byłego działacza opozycji antykomunistycznej i senatora , a obecnie członka Kolegium IPN. Podczas uroczystości zaprezentowano dedykowaną mu z okazji 70. urodzin księgę jubileuszową „Historyk i świadek historii”.

Jan Draus należy do tych ludzi, którzy od wielu lat bardzo mocno zachęcali, żebyśmy my, ludzie opozycji PRL, ale także i działacze myśleli o przyszłości naszego kraju kategoriami szerszymi: tożsamości Europy Środkowej. Podczas międzynarodowych konferencji Europa Karpat czy Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego byliśmy świadkami wykładów profesora o integracji europejskiej, wartościach, różnorodności, kulturze, historii – powiedział szef kancelarii premiera Marek Kuchciński.

Jan Draus urodził się 25 marca 1952 roku w Kolbuszowej. Historię studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był działaczem opozycji demokratycznej, zaangażowany w struktury Solidarności. W dwutysięcznym roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Przez lata profesor Draus był związany z wieloma uczelniami m.in. Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu.
Szalenie ważne jest i charakter człowieka, czyli dobry ogląd rzeczywistości jeżeli się popatrzy wstecz no to zawsze widać jakąś ciągłość historyczną, czyli historia nigdy się nie kończy, historia ma zawsze ciąg dalszy.

W latach 90. był członkiem Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Następnie zasiadał w Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej pierwszej i drugiej kadencji. Z okazji 70. urodziny profesora Jana Drausa IPN przygotował publikację zatytułowaną “Historyk i świadek historii”. To zbiór artykułów dedykowanych Janowi Drausowi.

fot. Mikołaj Bujak, IPN

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści