W związku z intensywnymi opadami deszczu przez ostatnie dni zagrożenia powodziowe monitorowane są na bieżąco, a straż pożarna, policja i wojsko w dalszym ciągu intensywnie pracują. Straż pożarna dostarcza także niezbędnego sprzętu w tym wysokowydajne pompy. Na miejscu pracują również wody polskie. Do późnych godzin nocnych trwało wczoraj sprawdzane w terenie tego, jak wygląda aktualnie sytuacja i jak postępują prace mające na celu uszczelnianie i zabezpieczenie niektórych odcinków wałów oraz to, w jaki sposób udzielana jest pomoc mieszkańcom.
Fala kulminacyjna na podkarpackim odcinku Wisły na granicy z województwem małopolskim przebiega spokojnie – z tendencją spadkową. Kulminacja w chwili obecnej minęła gminę Baranów Sandomierski i jest ciągle monitorowana. Kontynuowane są cały czas prace uszczelniające i dociążające wały tam, gdzie stwierdzono takie potrzeby. Sytuacja na pozostałych rzekach w województwie podkarpackim jest stabilna. Stany ostrzegawcze przekroczone są jeszcze na ośmiu wodowskazach, ale wszędzie z tendencją spadkową.
Sytuacja na dzień 26 maja przedstawia się następująco:
W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego, przelotne opady deszczu, po południu burze z gradem. Suma opadów w czasie burzy lokalnie do 25 mm. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C, w rejonach podgórskich od 18°C do 20°C, na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego od 15°C do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, po południu umiarkowany i dość silny, porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 70km/h.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo miejscami duże i zanikające przelotne opady deszczu i możliwe burze. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura minimalna od 11°C do 13°C, w rejonach podgórskich od 9°C do 11°C, na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego od 9°C do 12°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni i południowy. Wysoko w górach wiatr dość silny, porywisty, południowo-zachodni. W czasie burz wiatr porywisty.
Na Wiśle od ujścia Wisłoki po Dęblin będzie się przemieszczać kulminacja fali wezbraniowej powyżej bądź z przekroczeniem w kolejnych profilach wodowskazowych, stanów alarmowych. Na odcinku Wisły powyżej ujścia Wisłoki obserwowany będzie spadek poziomu wody na ogół powyżej stanów ostrzegawczych Na obszarze województwa podkarpackiego wzrost poziomu wody obserwowany będzie jeszcze w ujściowym odcinku Sanu (w strefie stanów wysokich) przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. Na pozostałych rzekach obserwowane będą głównie spadki poziomu wody w strefie stanów wysokich (jedynie lokalnie w strefie stanów średnich), a liczba stacji z przekroczonymi stanami ostrzegawczymi i alarmowymi będzie stopniowo się zmniejszać.
MGW-PIB ostrzega przed nadchodzącym zagrożeniem w związku z burzami i gradem w 18 powiatach na Podkarpaciu: od 12:00/26.05 do 20:00/26.05.2019 deszcz 25 mm, porywy 70 km/h, grad. Dotyczy powiatów: bieszczadzki, brzozowski, jaroslawskt, jasielski, Krosno, krośnieński, leski, leżajski, lubaczowski, lańcucki, przemyski, Przemyśl, przeworski, ropczycko-sedziszowski, rzeszowski, Rzeszów, sanocki i strzyżowski.
Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW w Rzeszowie
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego
Aktualne stany wód można monitorować pod adresem: