POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

99. rocznica odzyskania niepodległości

Świątynia Opatrzności Bożej, Pałac Prezydencki, Plac Marszałka Piłsudskiego – to główne miejsca sobotnich obchodów Święta Niepodległości w Warszawie. Najwyżsi rangą urzędnicy państwowi – wśród nich marszałek Sejmu Marek Kuchciński – oddali hołd ojcom założycielom wolnego państwa polskiego, które przed wiekiem wróciło na mapę Europy. “Heroizmem, miłością do ojczyzny, krwią, modlitwą i mądrością 99 lat temu Polacy odzyskali wolność. Kochamy ją i cenimy jak niewiele krajów na świecie. To piękne święto, okażmy szacunek naszej Polsce i dla Niej szanujmy siebie” – napisał na Twitterze Marek Kuchciński, zapowiadając uroczystości. – Nie wolno zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. W procesie politycznym najważniejsze jest jej umacnianie – powiedział z kolei prezydent Andrzej Duda już podczas obchodów.

Przed południem w Świątyni Opatrzności Bożej, będącej wypełnieniem zobowiązania podjętego przez Sejm Wielki, sprawowana była Msza św. za Ojczyznę pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Ze strony władz Sejmu wzięli w niej udział marszałek Marek Kuchciński i wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Przed uroczystą Mszą św. w Panteonie Wielkich Polaków Marek Kuchciński uczcił pamięć spoczywającego tam Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

– Budowa wspólnoty to podstawowe zadanie także na czas obecny i na przyszłość – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej. – Trzeba konsekwentnie usuwać to, co dzieli a pomnażać to, co łączy wspólnotę. Potrzebne są solidarność, pokora, wzajemne zaufanie, odpowiedzialność za każde wypowiedziane słowo, wzajemny szacunek i służba prawdzie – mówił hierarcha. Podkreślił, że wspólnota jest słowem kluczem do zrozumienia fenomenu odrodzenia niepodległej Polski. – Jak prywata i podziały spowodowały upadek państwa polskiego, tak zjednoczenie sił całego narodu wokół idei niepodległości doprowadziło do jego zmartwychwstania – przypomniał.

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie marszałek Sejmu Marek Kuchciński złożył także wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Wziął też udział w ceremonii wręczenia przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczeń państwowych zasłużonym osobom. Otrzymali je m.in. aktor Franciszek Pieczka, teolog i publicysta o. Jacek Salij, publicysta i reporter Jerzy Jachowicz oraz lekkoatleta i mistrz olimpijski Tomasz Majewski.

tekst: Kancelaria Sejmu

foto: Paweł Kula, Krzysztof Białoskórski, Rafał Zambrzycki

RZ__2447 RZ__1914 RZ__1804 RZ__1677 RZ__1187 KU234807 KU234514 maro3

RZ__2233.viewDOV_gmrW0AMDpCP KU234205KU234842 KU234596 KU234680

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści