POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wziął udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.    

  Mijająca właśnie rocznica Powstania w Getcie Warszawskim to czas, w którym wspominamy tamte tragiczne wydarzenia i ludzi, którzy w nich uczestniczyli. Kiedy 19  kwietnia 1943 roku oddziały niemieckie wkroczyły do Getta, aby dokonać ostatecznego aktu zagłady tego narodu, młodzi ludzie z Żydowskiej Organizacji Bojowej chwycili za broń w  obronie swojej godności i honoru. Wobec miażdżącej przewagi Niemców, swą zażartą trzytygodniową walką dali dowód ogromnej determinacji i ogromnego heroizmu. Wiedzieli, że  nie przeżyją, ale swoją godność i szerzej – godność ludzką cenili ponad wszystko. W tych ponurych, mrocznych czasach, kiedy zło zdawało się triumfować, udowadniali, że nie jest ono wszechmocne.

            Wobec pamięci o tych, którzy gotowi byli poświęcić własne życie w imię obrony nadrzędnych wartości – nie możemy pozostawać obojętni. Dlatego tak ważne jest, że Miasto Warszawa oddaje dzisiaj cześć bohaterom swojej bolesnej historii. Niech dzisiejsza uroczysta sesja będzie wyrazem ciągle żywej pamięci o  ludziach pamięci tej godnych, ale  także drogowskazem dla  obecnych i przyszłych pokoleń, by prawa ludzkie zawsze traktować jak wartość najwyższą – napisał Marek Kuchciński w liście skierowanym uczestników uroczystej sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy, zwołanej z okazji 75. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

 KU311614 KU311641 KU311683 KU311753 KU311836 KU311978KU312084

fot. Paweł Kula

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści