POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

70. rocznica urodzin śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wziął udział w uroczystościach związanych z 70. rocznicą urodzin Lecha Kaczyńskiego – prezydenta RP, prezydenta Warszawy, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ministra sprawiedliwości. Lech Kaczyński wraz z bratem Jarosławem był także założyciel partii Prawo i Sprawiedliwość i jej pierwszym prezesem. Był senatorem I kadencji oraz posłem na Sejm I i IV kadencji. Był doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistą w zakresie prawa pracy. Zginął w katastrofie rządowego samolotu Tu-154 w Smoleńsku w 2010 roku.
Dziś 70. Urodziny obchodzi także Jarosław Kaczyński – prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, premier, działacz opozycji demokratycznej, w latach 1989–1991 senator I kadencji, w latach 1991–1993 i od 1997 poseł na Sejm I, III, IV, V, VI, VII i VIII kadencji, również twórca partii Porozumienie Centrum.

Poniżej fragment książki „Lech Kaczyński. Biografia polityczna”:

To była sobota 18 czerwca 1949 r. Od pięciu lat Polska znajdowała się w rękach Sowietów. Podnosząca się z wojennych gruzów stolica Rzeczypospolitej była świadkiem nieustannych represji, terroru, pokazowych procesów i politycznych mordów. Właśnie tego dnia przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie rozpoczynał się jeden z najbardziej haniebnych procesów politycznych Polski Ludowej – proces Adama Doboszyńskiego, działacza obozu narodowego oskarżonego m.in. o współpracę z wywiadem III Rzeszy i Stanów Zjednoczonych. (…)

18 czerwca 1949 r., Jadwiga z Jasiewiczów i jej mąż Rajmund Kaczyński przebywali w niewielkim spółdzielczym mieszkaniu przy ulicy Pawła Suzina 3/216 na Żoliborzu, które należało do rodziców Jadwigi. Oczekiwali potomstwa. Poród odbywał się w domu (w szpitalu panowała epidemia pęcherzycy), był ciężki i długi (trwał całą dobę). Spodziewano się raczej córki, ale na świat przyszli dwaj chłopcy, bliźniacy – Lech Aleksander i Jarosław Aleksander.

fot. Marta Olejnik

Hołd dla Pary Prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich – przy sarkofagu w krypcie na Wawelu (fot. A. Romańczuk)
Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści