POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

41. rocznica porozumień rzeszowsko-ustrzyckich

Prawo do wolności, wiary, ziemi były wartościami nadrzędnymi porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Dziś przypominamy heroizm polskich rolników i polskiej wsi. Wielkie zwycięstwo obudziło w nas – mieszkańcach Podkarpacia – poczucie godności, a także wiarę we własne możliwości oraz siły. Ta wiara pozwoliła na kontynuowanie walki z reżimem komunistycznym przez trudne miesiące stanu wojennego i lata późniejsze – powiedział Marek Kuchciński podczas uroczystych obchodów 41. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich.

Podpisane w nocy z 18 na 19 i 20 lutego 1981 roku porozumienia kończyły trwające ponad półtora miesiąca strajki rolnicze w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Były pierwszymi, w których uwzględniono postulaty mieszkańców wsi i które w takiej skali zwróciły uwagę na ich problemy. W konsekwencji strajków rolnicy wywalczyli m.in. gwarancje nienaruszalności chłopskiej własności wraz z prawem do dziedziczenia, zrównanie w prawach rolników indywidualnych z rolnictwem państwowym i spółdzielczym, zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi.

Uroczystości 24 kwietnia w Ustrzykach Dolnych rozpoczęła msza święta. Po mszy złożono wieńce i kwiaty pod tablicą pamiątkową w przedsionku kościoła, a także przed pomnikiem żołnierzy polskich, walczących za ojczyznę.

oznorCOBR
Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści