POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

26. Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

Dziś sercem niedzielnopalmowej Polski była Dukla. Na 26. Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej zjechało blisko 5 tys. młodzieży z Polski, Ukrainy, Słowacji i Węgier, a mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Po mszy do zgromadzonych słowa skierował marszałek Sejmu, który przypomniał, że w lutym br. Sejm ustanowił 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski (zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego) i w tym roku obchodzimy je po raz pierwszy.

W dalszej części wystąpienia Marek Kuchciński podkreślił starania rządu, by wspierać właśnie młodych ludzi:

  • Jeśli mówimy o programie 500+, to myślimy o wsparciu dla rodzin, dla ludzi młodych, aby polepszyć ich życie.
  • Jeśli obniżamy podatki, np. CIT od firm, to po to, aby ułatwić przedsiębiorcom tworzenie miejsc pracy i w ten sposób zwiększanie zatrudnienia.
  • Jeśli planujemy w tym roku w ogóle znieść podatek PIT dla ludzi młodych, którzy pracują, to po to, by zwiększyć ich wynagrodzenie i ułatwić im wejście w dorosłe życie.
  • Jeśli wprowadziliśmy reformę edukacji, likwidując gimnazja, to po to, aby młodzi ludzie dorastali w znanym sobie i bezpiecznym środowisku szkoły podstawowej, by potem byli lepiej przygotowani do szkoły średniej.

Wszystko musi być przemyślane. I nastawione na człowieka. Ale decyzje podejmujemy my, konkretni ludzie. Nie jesteśmy anonimowym tłumem. Z naszej wiary wynika, że każdy z nas jest jednostkowy i cenny. Jak uczy papież Franciszek – wiara nadaje sens wszystkim naszym wysiłkom. Wyzwala nas z poczucia samotności wobec wielkiego świata. I daje nadzieję, że to, co robimy, jest ważne i dobre.

A więc nie jesteśmy sami i nie kierujemy się wyłącznie indywidualnymi ambicjami. Mamy rodziny, przyjaciół, żyjemy w naszych małych lokalnych Ojczyznach, jesteśmy członkami narodu, Polakami. Żyjemy w naszych pięknych Karpatach po sąsiedzku ze Słowakami, Węgrami, Ukraińcami i chcemy żyć z nimi w przyjaźni. W jednej wspólnej Europie Ojczyzn.

Życzę wszystkim, aby udział w 26. Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej dał Wam dużo nadziei oraz był wzmocnieniem na święta Wielkiej Nocy – zakończył marszałek Sejmu.

Po mszy głos zabrał również abp metropolita przemyski Adam Szal, o. Tadeusz Rydzyk i proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Dukli – ks. Stanisław Siuzdak. Wśród gości byli m.in. poseł Bogdan Rzońca, poseł Krystyna Wróblewska, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart oraz konsul generalna Węgier Adrienne Körmendy.

fot. Marta Olejnik

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści